Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... MUNCA DE NOAPTE IN CIM SI REVISAL - URGENT
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

MUNCA DE NOAPTE IN CIM SI REVISAL - URGENT

Buna ziua,
Va rog frumos sa ma lamuriti in urmatoarea problema:
In contractul de munca si in revisal, pentru munca de noapte, se inregistreaza de ex. program de lucru inegal, spor de noapte 25% (in procente) si spor de week-end? Cum se opereaza in CIM si REVISAL?
Va multumesc!
In c.i.m. se va mentiona :
J. Salarizare:
1. Salariul de bază lunar brut: .....………………….................... lei;
2. Alte elemente constitutive:
a). sporuri :
1. spor pentru munca desfasurata in zilelel de repaus saptamanal ..................………………;
2. spor pentru munca de noapte ..........

In REVISAL
In ecranul cu detalii salariu : se completeaza urmatoarele informatii:
- Salariu brut: se completeaza valoarea salariului pentru salariat pe contractul inregistrat
- Sporuri salariale: se adauga sporuri folosind butoanele "Adaugare spor"
Va multumesc pentru raspuns!
La cim se va mentiona, si:
H. Durata muncii:
(1) O norma intreaga, durata timpului de lucru fiind de 8 ore/zi, 40 ore/saptamana.
a Repartizarea programului de lucru se face dupa un program de lucru inegal si se efectueaza in ture de 12/24 sau 12/48 (ore de zi / ore de noapte / munca in weekend);
Mai exact, este vorba despre agenti de paza.
Eu as mentiona astfel :
Durata timpului de lucru fiind de 8 ore/zi, 40 ore/saptamana, inegal. Repartizarea timpului de munca facandu-se astfel 12 ore lucrate, 24 ore repaus sau 12 ore lucrate , 48 ore repaus.