Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... control ITM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

control ITM

Buna ziua...spuneti-mi va rog o firma care are mai multe puncte de lucru iar numarul salariatilor insumeaza in jur de 30 este obligata sa aiba CCM (daca se poate sa imi trimiteti un model)? daca la un punct de lucru se lucreaza si noapte ce documente cu privire la munca de noapte trebuie sa prezint?
Atat Codul Muncii , cat si Legea nr.62/2011 nu prevad obligativitatea incheierii unui ccm la nivel de unitate , in cazul in care angajatorul are peste 21 de salariati ...

Legea prevede obligativitatea initierii negocierii c.c.m. ....

Ca model de CCM puteti lua fostul CCMN 2007/2010 :
[ link extern ]

Munca de noapte se aduce la cunostinta ITM-ului , conform art.125 alin. (6) C.mun. : Angajatorul care, in mod frecvent, utilizeaza munca de noapte este obligat sa informeze despre aceasta inspectoratul teritorial de munca.
In ce consta initierea negocierii??......cu ce documente ar trebui sa ma prezit eu luni la ITM in situatia in care mi-au cerut CCM-UL?
Cu un proces-verbal din care sa rezulta ca a inceput negocierea c.c.m. -ului la nivel de unitate ...

...ce documente cu privire la munca de noapte trebuie sa prezint?

Angajatorii care folosesc frecvent munca de noapte, trebuie sa anunte ITM-ul.

[ link extern ]
va rog daca aveti sa imi trimiteti un model de proces-verbal.....multumesc mult