Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Agent paza - program de noapte
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Agent paza - program de noapte

Buna ziua.
Dorim sa trecem agentii de paza pe program de noapte. Va rog sa-mi spuneti ce trebuie facut: acte aditionale de schimbare a programului de lucru din 8 ore in ture, modificare Revisal, spor la salariu, medicina muncii, psi, anuntare ITM - cum?Multumesc.
1. ITM-ul se anunta printr-o adresa ca incepand cu data de .... , societatea isi va desfasura activitatea si noaptea.
2. Lucrătorii de noapte trebuie să beneficieze de un examen medical gratuit înainte de începerea activităţii şi, ulterior, periodic.
3. Act aditional de modificare a programului de munca de la 8 ore/zi la 8 ore/zi in ture si specificati modul de repartizare a timpului de munca respectiv; de exemplu , 06.00 - 14.00, 14.00 -22.00 , 22.00 - 06.00
4. In REVISAL nu aveti ce modifica , intrucat se modifica repartizarea timpului de munca.
Buna ziua, Este legal un program de lucru de 24 ore lucrate cu 72 ore libere? Precizez ca se platesc orele de noapte si orele suplimentare. Multumesc frumos.
rrramor a scris:

Buna ziua, Este legal un program de lucru de 24 ore lucrate cu 72 ore libere? Precizez ca se platesc orele de noapte si orele suplimentare. Multumesc frumos.

Da, exista aceasta posibilitate de program de lucru ... se va face act aditional de modificare a programului de munca ..
In noul cod al muncii se specifica faptul ca numarul maxim de ore pe zi este de 12 ore urmate de 24 de ore pauza. In acest caz, se mai poate face un program de 24/72?
daca de la 1.11.2011 se modifica repartizarea timpului de munca si in ore de noapte nu tr modificat in revisal la repartizarea timpului de munca in timp inegal?cat timp avem la dispozitie pt a face aceasta modificare?