avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 539 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie urmata de concediu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie urmata de concediu

pot sa -mi depun demisia si apoi sa-mi efectuez concediul de odihna (pe durata preavizului)?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:51, 31 Iulie 2015
1. Pe perioada de preaviz puteti efectua CO cuvenit si neefectuat pana la data demisiei dar trebuie sa va fie aprobat de angajator.

2. Daca nu va aproba CO atunci trebuie sa il compenseze in bani la data incetarii contractului individual de munca (CIM).
Art.81 C.mun.
...
(5) Pe durata preavizului contractul individual de munca continua sa isi produca toate efectele.
...

Art.39 C.mun.
(1) Salariatul are, in principal, urmatoarele drepturi:
...
c) dreptul la concediu de odihna anual;
...

Prin urmare, pe durata preavizului salariatul poate beneficia de Concediu de odihna.

Perioada de CO nu este mentionata in art.50-52 C.mun. ca o situatie care suspenda c.i.m.
imi cer scuze ,dar vreau sa fiu sigur ca am expus bine totul : am concediul aprobat si ,ulterior,inainte cu o zi de a intra in concediu, imi depun demisia. Este legal? Imi pot efectua concediul de odihna si ,in acelasi timp, in interiorul intervalului, sa-mi curga si termenul de preaviz fata de angajator?
imi puteti expune ambii, parerile fata de ultima intrebare?
Este corect cum doriti sa procedati si asa cum v-am mentionat anterior , zilele de CO aprobate se vor efectua pe durata preavizului .

CO nu suspenda durata preavizului , sens in care , c.i.m. va inceta la data expirarii termenului de preaviz.

Alte discuții în legătură

Preaviz si c.o. Viovas Viovas Buna ziua. Am o cerere de concediu de 10 zile de concediu aprobata, pentru perioada 06.10 - 24.10. dar azi, daca imi depun demisia cu preaviz si angajatorul ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihnă și preaviz adrian-alex adrian-alex Bună ziua, Am următoarea situație. În data de 16 noiembrie am depus o cerere de efectuare a concediului de odihnă care a fost aprobată. Din motive ... (vezi toată discuția)
Demisie VaduvaL VaduvaL Buna ziua, Va rog sa imi spuneti daca am avut contract pe perioada determinata pe 3 luni adica 03.06.2016-02.09.2016,iar pe 02.09.2016 am primit act aditional ... (vezi toată discuția)