Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie urmata de concediu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie urmata de concediu

pot sa -mi depun demisia si apoi sa-mi efectuez concediul de odihna (pe durata preavizului)?
1. Pe perioada de preaviz puteti efectua CO cuvenit si neefectuat pana la data demisiei dar trebuie sa va fie aprobat de angajator.

2. Daca nu va aproba CO atunci trebuie sa il compenseze in bani la data incetarii contractului individual de munca (CIM).
Art.81 C.mun.
(5) Pe durata preavizului contractul individual de munca continua sa isi produca toate efectele.

Art.39 C.mun.
(1) Salariatul are, in principal, urmatoarele drepturi:
c) dreptul la concediu de odihna anual;

Prin urmare, pe durata preavizului salariatul poate beneficia de Concediu de odihna.

Perioada de CO nu este mentionata in art.50-52 C.mun. ca o situatie care suspenda c.i.m.
imi cer scuze ,dar vreau sa fiu sigur ca am expus bine totul : am concediul aprobat si ,ulterior,inainte cu o zi de a intra in concediu, imi depun demisia. Este legal? Imi pot efectua concediul de odihna si ,in acelasi timp, in interiorul intervalului, sa-mi curga si termenul de preaviz fata de angajator?
imi puteti expune ambii, parerile fata de ultima intrebare?
Este corect cum doriti sa procedati si asa cum v-am mentionat anterior , zilele de CO aprobate se vor efectua pe durata preavizului .

CO nu suspenda durata preavizului , sens in care , c.i.m. va inceta la data expirarii termenului de preaviz.