avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 593 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Facilitati CCM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Facilitati CCM

Buna ziua,
Am avut un CCM incheiat in perioada 01.08.2014-31.08.2015 in care am avut urmatoarele facilitati"Adaos pentru concediul de odihna"Se acorda salariatilor in suma de 1900 lei brut in conditiile legii.Acest contract a fost prelungit din data de 01.01.2015-31.07.2016 cu act aditional si in acest act se prevede"Adaos de ziua salariatului"care zice in felul urmator:
Se acorda in suma de 1100 lei brut/ salariat in luna in care isi serbeaza ziua de nastere.A trecut si concediul pe anul 2014 si nu am primit acea prima de concediu pe anul 2014 invocandu-ne faptul sa asteptam legea voucherelor de vacanta si acum zic ca cu prelungirea actului aditional cei la care ziua de nastere a fost in ianuarie 2014 va lua prima de ziua salariatului in 2015.
Va rog sa ma ajutati sa fac demersurile necesare sa imi recapat cei 1900 lei brut deoarece cred ca este un abuz adus salariatilor.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:14, 7 August 2015
Puteti promova o actiune in instanta si /sau apela la mediere pentru a va recupera acei bani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract colectiv de munca Jino_Marius Jino_Marius Buna ziua, Doresc anumite lamuriri referitoare la contractul colectiv de munca. Am avut prevazut in C.C.M.valabil un an de zile din perioada ... (vezi toată discuția)
Vouchere vacanta 2019 tuilleries tuilleries Buna ziua! Initial, pentru anul 2019 era stipulat ca se vor inlocui voucherele de vacanta cu o prima de vacanta la nivelul salariului minim brut, adica 1900 ... (vezi toată discuția)
Cat trebuie sa iau net in mina salariu? ionel stavar ionel stavar Lucrez ca agent de paza la 1 depozit, cu program in ture de noapte 12 cu 36 ore,iar sambata 20 de ore si duminica 24 ore.,am contract individual de munca cu ... (vezi toată discuția)