Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Vouchere vacanta 2019
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Vouchere vacanta 2019

Buna ziua!
Initial, pentru anul 2019 era stipulat ca se vor inlocui voucherele de vacanta cu o prima de vacanta la nivelul salariului minim brut, adica 1900 lei.
Acum se mentin pentru cel putin inca 2 ani aceste vouchere in valoare de 1450 lei. Este corect? Nu ar fi trebuit ca valoarea voucherului pentru anul 2019 sa fie de 1900 lei?
Multumesc!
Extras din OUG 8/2009 : Instituțiile și autoritățile publice, astfel cum sunt definite la art. 2 alin. (1) pct. 30 din Legea nr. 500/2002 privind finanțele publice, ...... acordă, în limita sumelor prevăzute în buget alocate cu această destinație, în perioada 1 iulie 2017-30 noiembrie 2018, o singură indemnizație de vacanță sau o singură primă de vacanță, după caz, sub formă de vouchere, în cuantum de 1.450 lei pentru un salariat.

Legea 153/2017 (extras ) : Începând cu 1 decembrie 2018, ordonatorii de credite acordă obligatoriu, lunar, indemnizații de hrană reprezentând a 12-a parte din două salarii de bază minime brute pe țară garantate în plată, cu excepția personalului .....

In speta, nu se mentioneaza 1900 lei in primul act normativ .
Buna dimineata. Multumesc.