avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 475 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Vouchere vacanta 2019
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Vouchere vacanta 2019

Buna ziua!
Initial, pentru anul 2019 era stipulat ca se vor inlocui voucherele de vacanta cu o prima de vacanta la nivelul salariului minim brut, adica 1900 lei.
Acum se mentin pentru cel putin inca 2 ani aceste vouchere in valoare de 1450 lei. Este corect? Nu ar fi trebuit ca valoarea voucherului pentru anul 2019 sa fie de 1900 lei?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: tuilleries , utilizator 07:49, 4 Septembrie 2018
Extras din OUG 8/2009 : Instituțiile și autoritățile publice, astfel cum sunt definite la art. 2 alin. (1) pct. 30 din Legea nr. 500/2002 privind finanțele publice, ...... acordă, în limita sumelor prevăzute în buget alocate cu această destinație, în perioada 1 iulie 2017-30 noiembrie 2018, o singură indemnizație de vacanță sau o singură primă de vacanță, după caz, sub formă de vouchere, în cuantum de 1.450 lei pentru un salariat.

Legea 153/2017 (extras ) : Începând cu 1 decembrie 2018, ordonatorii de credite acordă obligatoriu, lunar, indemnizații de hrană reprezentând a 12-a parte din două salarii de bază minime brute pe țară garantate în plată, cu excepția personalului .....

In speta, nu se mentioneaza 1900 lei in primul act normativ .
Buna dimineata. Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vouchere de vacanta 2018 bugetari eduardvl eduardvl Buna ziua, Avand in vedere prevederile Art. I din OUG 46/30.06.2017, care modifică Art. 1 alin. 2 din OUG 8/18.02.2009 privind acordarea voucherelor de ... (vezi toată discuția)
Voucher de vacanta 2022 care este valoarea voucherelor de vacanta ... veronicam veronicam Voucher de vacanta 2022 Care este valoarea voucherelor de vacanta care se poate acorda unui salariat in anul 2022? Dacă o persoană este in concediu ... (vezi toată discuția)
Tichete de vacantă. Alesiavasile Alesiavasile Asistenții personali au dreptul la tichete de vacanță? (vezi toată discuția)