Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Legea 193/2015 - Demontare adaptare auto - Inscriere ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Legea 193/2015 - Demontare adaptare auto - Inscriere numere definitive - persoana handicap

Bun gasit,

Am un autoturism inscris cu numere definitive in Martie 2015. Inscrierea mi-am facut-o gratuit, in baza legii 448/2006, ca urmare a unei adaptari pentru pesoane cu dizabilitati. Nu am dorit sa platesc timbrul de mediu, si - din acest motiv, am adaptat-o, desi starea mea de sanatate nu necesita adaptarea autoturismului.

Acum, in baza Legii nr. 193/2015 pentru modificarea Legii nr. 448/2006 privind protecţia şi promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, publicată în Monitorul Oficial nr. 518 din 13 iulie 2015 (M.Of. nr. 518/2015), care a modificat Art.26, litera c), din:

“scutire de la plata taxei asupra autoturismelor, motocicletelor cu atas si mototriciclurilor, adaptate handicapului;”

in

“ scutire de la plata taxei asupra autoturismelor, motocicletelor cu ataş şi mototriciclurilor;”

Care sunt pasii, concret, pe care trebuie sa-i parcurg, spre a-mi da jos adaptarea, deoarece ma incurca?
Instalarea adaptarii tehnice ati executat-o la unitate acreditata,cu eliberare documente justificative ?
Dupa instalare ati omologat adaptarea la RAR ,cu modificare in cartea de identitate auto ?
Chiar daca disp L nr 193/2015 a modificat si completat disp art 26 din L nr 448/2006,in sensul ca a eliminat obligativitatea existentei adaptarii tehnice,actualmente ANAF care calculeaza taxa de mediu continua sa impuna disp cod fiscal si nu aplica disp L nr 103/2015
Daca dvs intentionati dezinstalarea adaptarii tehnice,o puteti realiza inclusiv personal,avand in vedere ca practic aveti de desfacut 3 suruburi
Problema esentiala o constituie ca in cartea de identitate ar fi trebuit ca autoritatea RAR sa completeze ca bunul mobil detine instalat adaptare tehnica necesara pentru conducere de catre persoana cu dizabilitati,iar in cazul verificarilor in trafic sau la ITP ,se va constata ca auto nu detine adaptare tehnica,caz in care autoritatea are dreptul sa retina documentele masinii
Instalarea s-a facut de catre Motivation Romania, din Bucuresti si omologata de RAR, stampila pe cartea masinii.

Problema e ca vreau sa o desfac, apoi sa merg la RAR, sa-mi anuleze stampila. Banuiesc ca anularea stampilei va avea mentiunea: “conform prevederilor Legii 193/2015”, nu?

Apoi daca ma duc cu cartea masinii la politie, aia nu ma trimit la ANAF, ca vad ce scrie pe stampila, si au si certificatul meu medical.. Asadar, ma vor lasa sa-mi pastrez numerele..

p.s.: legea este deja pe site-ul anaf

[ link extern ]
florintb, utilizator
Se pricepe cineva la aceasta chestiune?