Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Modificare lege 448/2006, taxa de mediu pentru ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Modificare lege 448/2006, taxa de mediu pentru persoane cu handicap

Buna ziua,

Legea 448/2006 a fost modificata si mai exact art 26 punctul c) insa dupa aceasta modificare legea se bate cap in cap cu legea pentru taxa de mediu si ma intereseaza sa stiu daca exista vro cale de reusita daca as da statul in judecata sau ministerul mediului. Mai exact acuma in legea 448/2006 la punctul c a fost eliminata sintagma adaptata handicapului, adica putem inmatricula o masina pe persoana cu handicap fara a avea nevoie de modificare dar in legea privind taxa de mediu care face referire la legea 448 punctul c inca este specificat ca sunt scutite de la plata taxei autovehiculele adapte handicapului cum este trecut in legea 448, dar din moment ce din legea 448 a fost scos acest cuvant nu este normal ca si legea pentru taxa de mediu sa se supuna acestei legi.

Multumesc,
Dv faceti referire la disp L nr 193/2015,care a eliminat obligativitatea si sintagma "adaptare tehnica" din cuprinsul disp art 26 din L nr 448/2006
Problema esentiala consta in vidul de redactare al modificarii dispozitiilor L nr 448/2006 care nu face referire si la alte norme in vigoare ,dupa cum sunt acelea in baza carora ANAF calculeaza valoarea taxei auto
ANAF calculeaza valoarea taxei in conformitate cu dispozitiile codului fiscal,care nu a fost modificat
Daca apreciati ca se justifica efortul de a incepe un proces cu statul,aveti dreptul prevazut si garantat la justitie prin dispozitiile Legii Fundamentale
Eventuala actionare in judecata nu va garanteaza o hotarare favorabila,dar implica un efort apreciabil si un timp lung pierdut prin salile de judecata
Mult mai repede puteti solutiona,prin executarea adaptari tehnice la vehicul,adaptare care se poate executa in 3-4 ore,prin una dintre cele 2 unitati nationale acreditate
Succes !
Buna ziua,

Conform noului cod fiscal 2016 art 26 L nr 448/22016 sa abrogat,deci ANAF calculeaza/incaseaza taxa de mediu dupa OUG 9/2013 .

OUG 9/2013 la art 3 lit b are urmatorul context 'b) autovehiculelor special modificate in scopul conducerii de catre persoanele cu handicap, precum si in scopul preluarii si transportarii persoanelor cu handicap grav sau accentuat, astfel cum aceste persoane sunt definite in Legea nr. 448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, repbulicata, cu modificarile si completarile ulterioare'

L 193/2015 modifica articolul 26, litera c) din L nr 448/2016 si are următorul cuprins:
'c) scutire de la plata taxei asupra autoturismelor, motocicletelor cu atas si mototriciclurilor;'. care a eliminat obligativitatea si sintagma "adaptare tehnica"

In aceasta situatie se aplica modificarile L 193/2015 asupra OUG 9/2013 pentru a fi scutit de plata taxei de mediu ?