Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... La ce se refera: \'\'scutire de la plata taxei asupra ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

La ce se refera: ''scutire de la plata taxei asupra autoturismelor, motocicletelor cu atas si mototriciclurilor”'

Buna ziua,
Puteti sa imi spuneti si mie la ce se refera aceasta fraza: ''scutire de la plata taxei asupra autoturismelor, motocicletelor cu atas si mototriciclurilor” din legea 448/2006 modificata cu legea 193/2015.

Unii zic ca se refera la scutirea de la plata taxei auto, altii ca se refera la scutirea de impozit asupra masinii.
Nici cei de la taxe si impozite nu sunt lamuriti, sau nu vor...

Multumesc aticipat.
L nr 448/2006 Facilităţi
Art. 26
Persoanele cu handicap grav sau accentuat beneficiază de următoarele facilităţi fiscale:
a) abrogată;
b) scutire de la plata impozitului pe clădire şi teren;
c) scutire de la plata taxei asupra autoturismelor, motocicletelor cu ataş şi mototriciclurilor, adaptate handicapului;
d) scutire de la plata taxei pentru eliberarea autorizaţiei de funcţionare pentru activităţi economice şi viza anuală a acestora;
e) scutire de la plata taxei hoteliere.

Art 26 din L nr 448/2006 vizeaza facilitatea scutirii de la plata taxei asupra bunului mobil care se solicita de achizitionat de catre persoana detinatoare de certificat de incadrare in grad accentuat/grav de handicap
Prin modificarea operata in L nr 193/2015 se abroga paragraful adaptate handicapului; din cuprinsul L nr 448/2006
Concret ,prin disp L nr 193/2015 legiutorul a avut intentia sa faciliteze inmatricularea bunurilor mobile de catre persoanele detinatoare de certificat incadrare in grad accentuat/grav de handicap fara ca acestea sa mai fie obligate sa execute adaptarea tehnica la bunul mobil de inmatriculat
Insa,avand in vedere ca autoritatea ANAF raspunzatoare pentru calcularea taxelor asupra bunurilor mobile -respecta si aplica disp Cod fiscal,modificarea art 26 din L nr 448/2006 prin disp L nr 193/2015 nu opereaza
Toti aceia care dupa intrarea in vigoare a disp L nr 193/2015 au incercat inmatriculare bun mobil s-au confruntat cu refuzul din partea ANAF-ului care respecta cu sfintenie dispozitiile codului fiscal si nu recunoaste disp L nr 193/2015
Conform noilor modificari din aceiasi lege, persoanele cu dizabilitati mai sunt sau NU scutite de la plata taxelor vamale in situatia in care doresc sa importe un autoturism dintr-o tara/stat NON UE?
dignitas, utilizator