Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Eliberare uscatorie bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Eliberare uscatorie bloc

S-a hotarat la ultima adunare generala sa se elibereze uscatoriile de bloc pe care le-au luat unii si le-au umplut cu tot felul de chestii cum au vrut. S-a afisat la panou ca in cca 3 saptamani sa se elibereze sa le lase libere alfel vor fi aruncate in strada.
Intrebarea mea este ca si presedinte al asociatiei pentru ca am fost amenintat de unii ca ma dau in judecata daca le arunc lucrurile in strada,au castig de cauza avand in vedere ca uscatoriile nu sunt proprietatea lor ci doar lucrurile?
Multumesc anticipat !
CatalinNastase74, utilizator
Trebuie curaj si hotarare. Le puteti pune lucrurile in alta zona.
Daca este o hotarare clara, nu au castig de cauza.
Multumesc de raspuns !
Conform dispozitii in vigoare hotararile adunarii generale sunt obligatorii pentru toti proprietarii
Avand in vedere ca spatiile ocupate si in care sunt depozitate bunuri personale reprezinta parte comuna,pentru care utilizatorii nu detin acordul asociatiei de proprietari,acestora le revine obligatia respectarii hotararii adunarii generale
Referitor la bunurile personale,este problema mai delicata deoarece chiar daca proprietarii au inteles sa le depoziteze in parte comuna fara acordul asociatiei de proprietari,aceasta nu are temei legal sa arunce lucrurile in strada,
Ar trebui notificati oficial utilizatorii partilor comune ca in termen de X zile sa elibereze spatiile,sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta
Notificari sau facut la avizier, a fost termen dat de 3 saptamani sa isi ia fiecare ce lucruri are.
Cat de oficial mai trebuie facuta notificarea ? Nu este de ajuns ce am facut doar la avizierele blocului (sunt 2 scari) ?
Multumesc!
Este foarte adevarat ca respectivii proprietari care fara acordul asociatiei au ocupat partea comuna si au depozitat bunuri personale au incalcat dispozitiile in vigoare,dar pentru ca asociatia sa nu incalce dreptul proprietarilor asupra bunurilor personale depozitate ,se impune sa fie realizate demersuri pentru determinarea proprietarilor sa isi ridice bunurile si sa elibereze uscatoria
Este de preferat sa aveti dovada comunicarii notificarii de catre cei in cauza,pentru ca nu toti proprietarii aloca timp sa parcurga toate documentele si inscrisurile afisate la avizier
Dupa afisarea listei de intretinere la avizier,cati proprietari nu vin la casier/administrator sa intrebe ce suma au de plata ?
Or in cazul supus discutiei este vorba despre evacuare bunuri
Daca asociatia de proprietari isi asuma responsabilitatea sa arunce toate bunurile depozitate in uscatorie,exista posibilitatea ca unul dintre proprietarii bunurilor depozitate sa reclame disparitia/distrugerea unor bunuri cu valoare financiara sau sufleteasca speciala-mostenire de familie
ynocentta, utilizator