Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Furt produse dintr-un supermarket
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Furt produse dintr-un supermarket

Am primit o ordonanta,de neinceperea urmarilii penale,as dori sa stiu in cati ani voi fi curat adica fara cazier judicial. Mentionez ca nu am atecedente penale. Astept mesaj urgent. Va multumesc
nu aveti cazier si daca vreti sa nu aveti nici in viitor, lasati-va de sportul asta.
gi-jane2, moderator
nu se mentionaza nimic in cazierul judiciar

ART. 9 legea 290/2004 a cazierului judiciar
În cazierul judiciar se înscriu date privind:
a) pedepsele, măsurile de siguranţă şi educative, pronunţate prin hotărâri judecătoreşti definitive;
b) începerea, întreruperea şi încetarea executării pedepsei închisorii, a măsurilor de siguranţă şi educative, liberarea condiţionată şi revocarea acesteia, achitarea amenzii penale;
c) amnistia, graţierea, prescripţia executării pedepsei, reabilitarea;
d) pedepsele şi măsurile pronunţate prin hotărâri penale definitive de instanţele judecătoreşti din străinătate, precum şi măsurile luate prin actele efectuate de organele judiciare penale din străinătate, dacă aceste hotărâri au fost recunoscute de organele române competente;
e) hotărârile definitive care impun modificări în cazierul judiciar;
f) extrădarea.

Incepere urmaririi penale si apoi incetarea sau scoaterea de sub urmarire nu au treaba cu inscrierea in cazier.

Din acest moment sunteti cu cazierul judiciar curat.
NUP nu se mai dispune in prezent, banuiesc ca s-a dispus renuntarea la urmarire penala, oricum, nu o sa va apara in cazier.
da dar decizia a fost luata de Parchet,deci scap de dosar penal nu. Astept raspuns. Multumesc
Vi s-a stabilit prin ordonanta sa indepliniti anumite obligatii?