avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 105 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... inregistare revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

inregistare revisal

Buna ziua,
daca contractul individual de munca nu a fost inregistrat in revisal,mai sunt sanse sa pot recupera banii pt perioada lucrata15 zile?
am solicitat demisia,fara preaviz deoarece ma incadram in cele 90 zile ca si perioada de proba?
multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:53, 10 Septembrie 2015
1. Un c.i.m. inregistrat in REVISAL are aceeasi valoare juridica ca si un c.i.m. neinregistrat in REVISAL.

2. Pentru neinregistrarea c.i.m. ,puteti sesiza ITM-ul si/sau Inspectia Muncii.

3. Cred ca va referiti la rt.31 alin.3 C.mun. care reglementeaza incetarea c.i.m. pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba si nu la demisie - art.81 C.mun.

4. Angajatorul are obligatia de a va achita drepturile salariale aferente pana la data incetarrii c.i.m.. In caz contrar, neplata drepturilor salariale poate face obiectul :
- unei sesizari la ITM-ul in raza caruia acel angajator isi are sediul social .

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

- unei actiuni in instanta la Tribunalul in raza caruia aveti domiciliul sau locul de munca.
Singura autoritate in stat care il poate obliga pe angajator este instanta de judecata. Actiunea se depune la Tribunalul in a carui raza aveti domiciliu sau locul de munca , in termen de 3 ani de la data de cand trebuia sa va plateasca salariile. Actiunea este scutita de plata taxelor judiciare.

- unei proceduri de mediere.
multumesc;
ref la punctul 3,nu au acceptat notificarea ci cererea de demisie,
Ultima modificare: Joi, 3 Septembrie 2015
chrys90, utilizator
Nici nu trebuie s-o accepte, depuneati notificarea si atat.

Demisia a fost inregistrata ? Este cu sau fara preaviz?
este fara preaviz perioada de proba,nu a fost de acord cu notificarea despre care mi-ati scris-
art.31 alin.3 C.mun.
pur si simplu o cerere in care am solicitat demisia asa au vrut sa depun;aceasta cerere a fost semnata de catre angajator
Daca demisia este fara preaviz , atunci c.i.m. a incetat la data mentionata in cerere .

Alte discuții în legătură

Demisie florentina-doina florentina-doina Buna seara,de doua saptamani nu am fost la servici si nici nu mai vreau ,motivul este ca nu imi mai place ceea ce fac.Am o intrebare:cei de la servici nu vor ... (vezi toată discuția)
Demisie cu previz Lmihai56 Lmihai56 . Sunt medic rezident an 5 angajat la un spital municipal din provincie ,cu CIM(si anexe) perioada nedeterminata din 2010. urmarea concursului pe post la ... (vezi toată discuția)
Demisie seb8i seb8i Buna ziua! care sunt pasii pentru depunerea demisiei? dupa depunerea actului mai este nevoie prezenta,la lucru? trebuie motivata aceasta? multumesc (vezi toată discuția)