Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Violenta la locul de munca
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Violenta la locul de munca

daca seful meu m-a batut ce trebuie sa fac sa se ajunga in instanta?
Depuneti plangere penala pentru savarsirea infractiunii de "lovire si alte violente".
Puteti formula plangere peralabila la politie ptr.infractiunea de lovire sau alte violente prev.si pedepsita de art.193 NCP cu inchisoarea de la 3luni la 2 ani sau in forma agravata cu inchisoarea de la 6 luni la 5 ani sau cu amenda, daca s-au produs leziuni traumatice sau este afectata sanatatea unei persoane ,a carei gravitate este evaluata prin ingrijiri medicale de cel mult 90 zile .Actiunea penala se pune in miscare prin plangerea prealabila a partii vatamate.Plangerea prealabila trebuie depusa in termen de 3 luni din ziua in care partea vatamata a cunoscut de savarisirea faptei.Termenul de 3 luni este un termen de decadere,adica, daca nu ati depus plangerea in acest termen, faptuitorul nu mai raspunde penal.