Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Probare acte lovire
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Probare acte lovire

Pentru probare lovirii unei persoane sunt suficienti doar martori sau obligatoriu si un Certificat Medico-Legal care sa confirme acele leziuni reclamate, chiar fara zile de ingrijiri medicale? Multumesc.
Certificatul medico-legal atestă doar existența leziunilor și gravitatea acestora.Însă va fi necesar să dovediți și faptul că persoana împotriva căreia ați depus plângerea este și cea care v-a provocat acele leziuni.Deci ar fi nevoie de dovezi, martori, cel mai sigur.
ART. 193 NCP
Lovirea sau alte violenţe
(1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
(2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.

Multumesc de raspuns, dar informatia de care am nevoie se refera la cazul cand nu s-a eliberat cert. medic.-legal, sau este desfintat la re-examinare la comisie. In acest caz se poate proba lovirea doar cu martori? Sau fara un act medical plangerea devina nula.
ART. 193
Lovirea sau alte violenţe
(1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
(2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
Astept opinii.
Multumesc.
Opiniile vi s-au expus.Aveți mai sus chiar subliniat faptul că zilele de îngrijiri medicale nu condiționează tragerea la răspunde a autorului, dacă fapta este probată.Cu alte cuvinte, nu trebuie să aveți nevoie de îngrijiri medicale, ci , prin chiar faptul că cineva a dus atingere dreptului dvs, aveți dreptul să vă plângeți celor care trebuie să apere drepturile dvs.