avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Probare acte lovire
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Probare acte lovire

Pentru probare lovirii unei persoane sunt suficienti doar martori sau obligatoriu si un Certificat Medico-Legal care sa confirme acele leziuni reclamate, chiar fara zile de ingrijiri medicale? Multumesc.
Cel mai recent răspuns: wiki38 , utilizator 09:45, 9 Martie 2014
Certificatul medico-legal atestă doar existența leziunilor și gravitatea acestora.Însă va fi necesar să dovediți și faptul că persoana împotriva căreia ați depus plângerea este și cea care v-a provocat acele leziuni.Deci ar fi nevoie de dovezi, martori, cel mai sigur.
ART. 193 NCP
Lovirea sau alte violenţe
(1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
(2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.

Multumesc de raspuns, dar informatia de care am nevoie se refera la cazul cand nu s-a eliberat cert. medic.-legal, sau este desfintat la re-examinare la comisie. In acest caz se poate proba lovirea doar cu martori? Sau fara un act medical plangerea devina nula.
ART. 193
Lovirea sau alte violenţe
(1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
(2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
Astept opinii.
Multumesc.
Opiniile vi s-au expus.Aveți mai sus chiar subliniat faptul că zilele de îngrijiri medicale nu condiționează tragerea la răspunde a autorului, dacă fapta este probată.Cu alte cuvinte, nu trebuie să aveți nevoie de îngrijiri medicale, ci , prin chiar faptul că cineva a dus atingere dreptului dvs, aveți dreptul să vă plângeți celor care trebuie să apere drepturile dvs.

Alte discuții în legătură

Buna ziua, un certificat medico-legal cate zile de ingrijiri ... Acg194 Acg194 Buna ziua, un certificat medico-legal cate zile de ingrijiri trebuie sa aiba pentru a fi fapta penala? De la o banala palma, fara sa afecteze timpan, ochii, ... (vezi toată discuția)
Sanctiuni bataie RazvanMihaiA RazvanMihaiA Buna seara, M-am batut cu un prieten acesta s-a dus la medico legal si a scos certificat , are 3 copci dar nu este batut rau doar la buza are problemele ... (vezi toată discuția)
Lovire,zgariere alexaalexa0987 alexaalexa0987 Daca am lovit pe cineva si am provocat persoanei respective zgarieturi si aceasta se duce la politie,ce pot pati?Nu am inceput eu altercatia. (vezi toată discuția)