avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 226 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Vânzare - cumparare auto
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Vânzare - cumparare auto

Am cumpărat o mașină în luna octombrie 2017, dar certificatul fiscal l-am primit in 4 ianuarie 2018 . Intrebarea mea este : Primesc amenda ,daca ma duc sa inscriu masina acum , dupa cele 30 de zile de când a fost emisă factura ? Multumesc anticipat .
Ultima modificare: Vineri, 5 Ianuarie 2018
mihaiclaudiugabriel, utilizator
Cel mai recent răspuns: Marius Viloria , utilizator 16:11, 2 August 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util

Cod rutier
Art.101. - (1) Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a III-a de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de persoane fizice:
4. neîndeplinirea obligaţiilor de preschimbare a certificatului de înmatriculare sau de înregistrare a autovehiculului ori remorcii în cazurile prevăzute de lege;

Art.112. – (1) Certificatul de înmatriculare sau de înregistrare ori dovada înlocuitoare a acestuia se reţine de către poliţia rutieră în următoarele cazuri:
t) deţinătorul vehiculului nu a preschimbat certificatul de înmatriculare sau de înregistrare, în conformitate cu prevederile legale;
(2) În situaţiile prevăzute la alin.(1) lit.b ), c), e), g), k), o), p), r) şi s), la reţinerea certificatului de înmatriculare sau de înregistrare, poliţistul rutier eliberează conducătorului de vehicul o dovadă înlocuitoare fără drept de circulaţie, iar în cazurile prevăzute la alin.(1) lit. a), d), f), h), i), j), l), m), n), t) u), v) şi x), o dovadă înlocuitoare cu drept de circulaţie pentru 15 zile.

Vanzatorul ,la intocmirea formalitatilor de tranzactionare vehicul,a completat rubrica speciala de pe verso-ul talonului ?
Daca sunteti oprit in trafic si se verifica documentele,iar talonul este pe numele vanzatorului,
riscati sa fie retinut talonul inclusiv placutele pana la finalizarea procedurii de inmatriculare vehicul



Certificatul nu are înscrisuri dar, propietarul mi-a spus ca atunci când îmi da fiscalul o sa-mi puna si stampila cu data emiterii facturii !ynocentta a scris:


Cod rutier
Art.101. - (1) Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a III-a de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de persoane fizice:
4. neîndeplinirea obligaţiilor de preschimbare a certificatului de înmatriculare sau de înregistrare a autovehiculului ori remorcii în cazurile prevăzute de lege;

Art.112. – (1) Certificatul de înmatriculare sau de înregistrare ori dovada înlocuitoare a acestuia se reţine de către poliţia rutieră în următoarele cazuri:
t) deţinătorul vehiculului nu a preschimbat certificatul de înmatriculare sau de înregistrare, în conformitate cu prevederile legale;
(2) În situaţiile prevăzute la alin.(1) lit.b ), c), e), g), k), o), p), r) şi s), la reţinerea certificatului de înmatriculare sau de înregistrare, poliţistul rutier eliberează conducătorului de vehicul o dovadă înlocuitoare fără drept de circulaţie, iar în cazurile prevăzute la alin.(1) lit. a), d), f), h), i), j), l), m), n), t) u), v) şi x), o dovadă înlocuitoare cu drept de circulaţie pentru 15 zile.

Vanzatorul ,la intocmirea formalitatilor de tranzactionare vehicul,a completat rubrica speciala de pe verso-ul talonului ?
Daca sunteti oprit in trafic si se verifica documentele,iar talonul este pe numele vanzatorului,
riscati sa fie retinut talonul inclusiv placutele pana la finalizarea procedurii de inmatriculare vehicul





1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Legal vanzatorul are obligatia ca la intocmirea documentelor de tranzactionare bun mobil sa depuna certificatul fiscal si fisa de radiere auto
Aspectul ca vanzatorul nu a depus certificatul fiscal la incheierea documentelor poate ridica suspiciuni asupra eventualelor debite detinute de acesta ,situatie in care veti intampina greutati la inmatriculare auto
Dar am înțeles ca a intrat in vigoare o ordonanta in care se stipuleaza ca perioada de inscriere a unui autoturism se mareste de la 30 de zile la 90 de zile. Ordonanța a fost data in data de 18.08.2017 si are nr 18.

Legal vanzatorul are obligatia ca la intocmirea documentelor de tranzactionare bun mobil sa depuna certificatul fiscal si fisa de radiere auto
Aspectul ca vanzatorul nu a depus certificatul fiscal la incheierea documentelor poate ridica suspiciuni asupra eventualelor debite detinute de acesta ,situatie in care veti intampina greutati la inmatriculare auto

Ultima modificare: Joi, 11 Ianuarie 2018
mihaiclaudiugabriel, utilizator
Fișă auto nu mai exista,probabil domnișoara a făcut copy/paste la legea de acum 25 de ani. Nu ai nici o greutate la înmatriculare și nu ti se da nici o amendă.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Masina neinscrisa la timp, consecinte cirnu cirnu Bună ziua ce se întâmplă dacă a cumpărat mașină de la proprietar acum 2 luni s nu am inscriso în termen de 30 de zile? Multumesc. (vezi toată discuția)
Intrebare cirnu cirnu Bună seara,am și eu o întrebare dacă îmi cumpăr o mașină și o trec la impozit pe sectorul de care aparțin și circul cu autovehiculul tot pe numele ... (vezi toată discuția)
Inmatriculare auto giony18 giony18 Buna ziua, Am cumparat o masina recent, vanzatorul a cumparat-o la randul sau de la alta persoana, a incris-o la circa financiara,dar nu a schimbat talon ... (vezi toată discuția)