Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Pot sa invoc insolventa personala pe exceptie in ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Pot sa invoc insolventa personala pe exceptie in proces civil??

Daca da, cum... si in ce situatie as putea invoca insolventa personala pe exceptie in proces civil??
Legea nr. 151/26.06.2015 privind insolvența persoanei fizice intră în vigoare la 6 luni de la promulgare. Așadar, legea intră în vigoare în luna decembrie 2015.
Da, deoarece n-a intrat in vigoare, nu pot sa initiez procedura in instanta.
Dar poate pot sa invoc acum insolventa personala (eventual pe cale de exceptie)... si o sa ajunga instanta sa solutioneze cererea abia in decembrie, cand intra in vigoare cererea!!