Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... contract de curtaj??
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

contract de curtaj??

a vazut cineva vre-un contract de curtaj? sau stie ce ar fi acela? si unde gasesc niste explicatii mai detaliate despre natura acestui contract?
[ link extern ]
este minimul de informatii dar sper sa te ajute
Succes
Karmin
multumesc Karmin, acolo gasisem si eu cate ceva. ma gandeam ca poate a lucrat cineva cu asa ceva si stie ceva mai multe.
Din pacata atat....
Cu placere.
este un simplu contract de intermediere sau de prestari servicii. Poate imbraca forme si a unui contract "nenumit". Ar fi fost un contract special daca avea o reglementare aparte. Faptul ca are o denumire speciala produce efecte juridice doar in cazul in care vei proba efectele acelui contract cu trimitere la legislatia tarilor care reglementeaza special acest gen de contracte.
multumesc dorufr. contractul despre care vorbesc este intr-adevar un simplu contract de intermediere (l-am citit si eu aseara). ma speriasem degeaba:) oricum nu are prevederi legate de reglementarea sa (legislatii ale altori tari s.a.) asa ca o sa il tratam ca pe un contract de intermediere si gata.