Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Valabilitate & Regim de urgență - Minor
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Valabilitate & Regim de urgență - Minor

Bună ziua!

Doresc să-i fac un nou pașaport fetei mele de 3 ani și jumătate!

În cazul ei, care este valabilitatea maximă a pașaportului (3 ani? 5 ani?) și se poate face un pașaport electronic simplu în regim de urgență?

Mulțumesc!
Nu se poate pasaport simplu electronic in regim de urgenta, ci doar pasaport simplu temporar cu valabilitate 1 an. Si da, se poate face si minorilor cu varste mici.

Daca aveti timp 2 saptamani ii puteti face pasaport electronic. Pentru minorii de pana la 12 ani, valabilitatea pasaportului este de 3 ani.