Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie apartament

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea speta:

Parintii mei s-au gandit sa-mi faca act de donatie pentru un apartament proprietatea lor.
Va rog sa-mi spuneti la ce costuri notariale se va ridica intocmirea acestui act de donatie si daca ulterior eu voi datora statului TVA sau alte costuri suplimentare (cu exceptia impozitului, evident :) ).
Mentionez ca sunt unicul copil si unicul potential mostenitor al familiei.

Multumesc anticipat
virginicadoinaoprea, utilizator
Buna ziua,
Daca apartamentul are cadastru si intabulare mergeti la notar si va va indica exact costurile.
Nu inteleg de ce parintii fac acest gest atata timp cat nu se pune problema altui succesor!
Va multumesc pentru raspuns.
Cred ca vroiati sa subliniati inutilitatea acestui act si nu necesitatea intelegerii gestului de catre dumneavoastra, nu? :)