avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 547 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie apartament

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea speta:

Parintii mei s-au gandit sa-mi faca act de donatie pentru un apartament proprietatea lor.
Va rog sa-mi spuneti la ce costuri notariale se va ridica intocmirea acestui act de donatie si daca ulterior eu voi datora statului TVA sau alte costuri suplimentare (cu exceptia impozitului, evident :) ).
Mentionez ca sunt unicul copil si unicul potential mostenitor al familiei.

Multumesc anticipat
Ultima modificare: Vineri, 25 Septembrie 2015
virginicadoinaoprea, utilizator
Cel mai recent răspuns: virginicadoinaoprea , utilizator 10:49, 25 Septembrie 2015
Buna ziua,
Daca apartamentul are cadastru si intabulare mergeti la notar si va va indica exact costurile.
Nu inteleg de ce parintii fac acest gest atata timp cat nu se pune problema altui succesor!
Va multumesc pentru raspuns.
Cred ca vroiati sa subliniati inutilitatea acestui act si nu necesitatea intelegerii gestului de catre dumneavoastra, nu? :)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nelamurire kitty24 kitty24 Buna ziua! Mama mea a mostenit apartamentul parintilor ei, adica al bunicilor mei. Cand a decedat bunicul meu a facut succesiunea pentru ea si pentru bunica ... (vezi toată discuția)
Dezbatere succesiune Michaela2014 Michaela2014 Buna ziua, Trebuie sa fac o succesiunea dupa ambii parinti. Mama mea a murit acum 10 ani iar tatal in dec 2013. Dupa mama succesiunea este realizata insa ... (vezi toată discuția)
Donatie riana22 riana22 daca primesc un apart. in donatie , ce costuri suport pentru acte si de cine poate fi atacat? (vezi toată discuția)