Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare teren cu drum de servitute aferent
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare teren cu drum de servitute aferent

Urmeaza sa vand un teren cu drum de servitute aferent. Mi s-a spus de catre agentia imobiliara care intermediaza ca nu pot cere un pret si pe drumul de servitute. Probabil ca nu pot cere la fel ca pe terenul in sine, dar chiar nici macar jumatate? Ce fac, donez de fapt drumul de servitute cumparatorului?
Drumul are 150mp si reprezinta jumatate din totalul de 300mp cat are de fapt intreg drumul. Este in comun cu un alt proprietar. Eu detin deci jumatate din drum, pt care platesc impozit anual. Nu il vand si pe acesta?
daca nu are drum de servitute cum ajunge la proprietate???? acela face parte din proprietate dar nu am auzit sa se si vinda stabilind un pret separat pentru drum, ce ar insemna sa cumpere cineva imobilul si altcineva drumul??!!!