Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... pierderea dreptului d a revisui masa sucesorala in apel
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

pierderea dreptului d a revisui masa sucesorala in apel

Intr-un litigiu de succesiune, chiar daca hotarirea nu afost justa , avocatul m-a sfatuit sa nu fac apel. In scgimb, reclamantii au facut apel in ultima clipa. Am consultat un alt avocat si mi-a spus ca, datorita faptului ca nu am facut apel nu mai pot sa cer dezbaterea masei succesorale pentru a o intregi, chiar daca ceilalti au facut apel. Ori avcatul meu nu m-a informt ca nefacind apel imi pierd acest drept si ca in cazul in care reclamanti fac apel si nu eu imi pierd de asemenea dretul de a revisui masa succesorale. va rog sa ma lamuriti caci incep sa nu mai stiu unde este nordul
ntgheorghe@yahoo.com, utilizator
Pai, daca hotararea nu a fost justa , de ce nu ati facut apel? Se pare ca nu prea ati fost sfatuita bine. Oricum, va trebuie o aparare buna in apel.
Va multumesc sa-mi raspundeti daca nefacind eu apelul ci reclamantii, mi-am pierdut dreptul de a contesta masa succesorala.

Mi se pare ca apelul reia procesul de la capat , indiferent de cine face apeul. Ma insel ?
Sfatul meu: schimbati-va avocatul !
Va mutumesc pentru sfat si iertati-ma ca insist, dar acum suflu si in iiaurt caci in acest proces sint pe cale sa schimb al doilea avocat si nu va mai vorbesc de suferintsa indurata> Spuneti-mi foarte clar, va rog din suflet, daca al treilea avocat ma informeaa corect cind ma informeaza ca nefacind apel mi-am pierdut dreptul de a revizui masa succesorala
ntgheorghe@yahoo.com a scris:

Va mutumesc pentru sfat si iertati-ma ca insist, dar acum suflu si in iiaurt caci in acest proces sint pe cale sa schimb al doilea avocat si nu va mai vorbesc de suferintsa indurata> Spuneti-mi foarte clar, va rog din suflet, daca al treilea avocat ma informeaa corect cind ma informeaza ca nefacind apel mi-am pierdut dreptul de a revizui masa succesorala