Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare imobil intre soti;
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare imobil intre soti;

Buna ziua,

as vrea sa-mi spuneti daca in cazul unui imobil achizitionat in timpul casatoriei sub regimul comunitatii legale de bunuri unul dintre soti poate vinde si celalalt poate cumpara procentul de 50% pentru a deveni unic proprietar. Aceasta vanzare poate fi facuta si daca fiecare dintre cei doi soti are un copil dintr-o alta casatorie?

Cu multumiri,
Legea nu mai interzice vânzarea între soţi, aceștia putând încheia între ei atât contracte de vânzare-cumpărare, cât și de schimb, donaţie, și orice alte acte de transfer al dreptului de proprietate.

„Dacă prin lege nu se prevede altfel, fiecare soţ poate să încheie orice acte juridice cu celălalt soţ ” ( art. 317 al. 1 din Codul Civil ).

Vânzarea între soți este permisă conofrm legislației actuale, Codul Civil reglementând o veritabilă independență patrimonială a soților, indiferent de regimul matrimonial al acestora.

Sotii pot, ori de cate ori doresc, la libera lor apreciere si in conformitate cu vointa lor, sa imparta toate bunurile comune sau numai o parte a acestora, mentinandu-si regimul matrimonial.

Ca urmare a partajului, bunurile impartite devin bunuri proprii ale sotului care le-a preluat, cu sau fara sulta.

Avand in vedere ca nu este obligatoriu sa inceteze si regimul matrimonial, toate bunurile care vor fi dobandite de soti ulterior partajului vor deveni tot bunuri comune, aflate in proprietatea devalmasa a sotilor.

Anterior incheierii partajului, trebuie sa fie determinata cota de contributie a sotilor atat la dobandirea bunurilor comune cat si la indeplinirea obligatiilor comune.

Succes.
Fiecare sot nu are 50%, ci este in devalmasie proprietatea, adica nu se stie cat are fiecare. Se presupune, cf. legii, ca au contributii egale, dar nu este cunoscuta cota. Deci nu poate vinde 50%.
Chiar daca ar avea 50%, bunul ar intra in proprietatea unuia dintre soti ca... bun comun. Nu s-ar schimba tipul de proprietate decat daca sotii ar face o conventie matrimoniala, un partaj. Totusi, chiar asa, depinde care este scopul urmarit de catre soti, caci daca e ilegala cauza actului, acesta ar fi nul.
Prin urmare, de ce vor sotii sa faca aceasta tranzactie, care e scopul lor?
In cazul in care doar unul dintre soti ar fi proprietar la mostenire ar putea veni doar copilul acestuia.
ar trebui sa fiti mai explicit, care e situatia, ce se vrea ?
In afara de copil, vine la mostenire si sotul daca e in viata.
ma intereseaza ca eu sa i fac in continuare copilului acte pe imobil.