Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare imobil intre soti;
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare imobil intre soti;

Buna ziua,

as vrea sa-mi spuneti daca in cazul unui imobil achizitionat in timpul casatoriei sub regimul comunitatii legale de bunuri unul dintre soti poate vinde si celalalt poate cumpara procentul de 50% pentru a deveni unic proprietar. Aceasta vanzare poate fi facuta si daca fiecare dintre cei doi soti are un copil dintr-o alta casatorie?

Cu multumiri,
Dacă și soțul e de acord, făceți-i. Faceți întai partaj cu soțul, asta va protejează de copilul lui și apoi ii puteți dona copilului dvs păstrându-va dreptul de abitatie viagera. Sau puteți sa lăsați testament, pt copil nuda proprietate și pt sot uzufruct, asta ca sa nu riște soțul sa fie dat afara de copil.