avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 248 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare imobil intre soti;
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare imobil intre soti;

Buna ziua,

as vrea sa-mi spuneti daca in cazul unui imobil achizitionat in timpul casatoriei sub regimul comunitatii legale de bunuri unul dintre soti poate vinde si celalalt poate cumpara procentul de 50% pentru a deveni unic proprietar. Aceasta vanzare poate fi facuta si daca fiecare dintre cei doi soti are un copil dintr-o alta casatorie?


Cu multumiri,
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 05:55, 13 Octombrie 2015
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dacă și soțul e de acord, făceți-i. Faceți întai partaj cu soțul, asta va protejează de copilul lui și apoi ii puteți dona copilului dvs păstrându-va dreptul de abitatie viagera. Sau puteți sa lăsați testament, pt copil nuda proprietate și pt sot uzufruct, asta ca sa nu riște soțul sa fie dat afara de copil.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tranzactii patrimoniale intre soti ContSters121575 ContSters121575 Buna seara, in ce conditii pot renunta, de buna-voie, la partea mea dintr-un teren achizitionat in timpul casatoriei. Renuntarea ar duce la o scutire a ... (vezi toată discuția)
Contract vanzare-cumparare intre soti andriana11 andriana11 Buna ziua, As dori sa stiu daca sotii isi pot vinde unul altuia proprietatile pe care le-au dobandit in timpul casatoriei si daca da ce anume ar trebui sa ... (vezi toată discuția)
Art. 317 - independența patrimonialã a soților ContSters4579 ContSters4579 Art. 317 Independenţa patrimonială a soţilor (1) Dacă prin lege nu se prevede altfel, fiecare soţ poate să încheie[b] orice acte juridice cu celălalt ... (vezi toată discuția)