Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Tranzactii patrimoniale intre soti
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Tranzactii patrimoniale intre soti

Buna seara,
in ce conditii pot renunta, de buna-voie, la partea mea dintr-un teren achizitionat in timpul casatoriei.
Renuntarea ar duce la o scutire a terenului respectiv de la plata impozitului anual de 100%, care momentan este scutit 50%.
Multumesc
Renuntarea ar duce la o scutire a terenului respectiv de la plata impozitului

da.. v-ar duce la scutire de impozit, dar si la ramanere fara cota de proprietate, nu stiu daca realizati..

Prin partaj o rezolvati daca tineti musai sa ramaneti fara ce vi se cuvine din teren.
NU suntem in divort.
Nu mergem pe partaj
Puteți renunță, desigur. Dar de ce nu renunță celalalt coproprietar ?
Celalalt co-proprietar beneficiaza de reducere 100% de la plata impozitului.
Are legal reducere de 100% la impozitul pe proprietati imobiliare.
Pe mine ma intereseaza in ce conditii se poate face tranzactie partimoniala INTRE SOTI.
Proprietatea devalmasa se caracterizeaza prin faptul ca niciunul dintre codevalmasi nu are individualizata cota -parte din dreptul de proprietate.

(asadar, niciunul dintre cei doi soti nu cunoaste intinderea drepturilor sale).

Bunul dobandit in timpul casatoriei este unul comun.( exista si exceptii prevazute de lege ).

Prin urmare, daca doriti sa instrainati cota -parte din dreptul de proprietate , trebuie sa o individualizati.

Individualizarea poate avea loc prin imparteala.

Imparteala poate fi realizata, pe cale notariala, si in timpul casatoriei.

Ulterior, odata ce este individualizata cota -parte din dreptul de proprietate ( bunul ramanand nefractionat in materalitatea sa ), aceasta poate fi transmisa, cu titlu gratuit sau oneros.

Vanzarile intre soti sunt permise.( acestea erau prohibite in vechiul Cod civil ).

Donatiile intre soti, sunt de asemenea, reglementare legal, cu mentiunea ca sunt revocabile, daca revocarea survine in timpul casatoriei.