Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... MAXIME IN...LIMBA LATINA!
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

MAXIME IN...LIMBA LATINA!

eu am inceput cu .....M...sa zicem de la Mihai!:D
Magna cum laude - Cu deosebită laudă, distincţie (menţiune pe diplomele de doctorat).
Margaritas ante porcos - (Nu daţi) mărgăritare porcilor.
Magister ludi - Învăţătorul şcolii.
Manus manum lavat - Mâna spală mâna (O mână spală pe alta).
Medicus curat, natura sanat - Medicul îngrijeşte, natura însănătoşeşte.
Memento mori - Adu-ţi aminte că vei muri.
Mendacem memorem esse oportet (Quintilian) - Mincinosul trebuie să aibă memorie bună.
Mens agitat molem (Virgiliu) - Mintea agită (mişcă) masele.
Mens sana in corpore sano (Juvenal) - Minte sănătoasă în corp sănătos.
Minima de malis - Din atâtea rele (alege) pe cel mai puţin rău.
Modus vivendi - Mod de a trăi.
Mors ultima ratio - Moartea este raţiunea finală.
Mortuo leoni et lepores insultant - Pe leul mort îl insultă chiar şi iepurii.
Multi sunt vocati, pauci vero electi - Mulţi chemaţi, puţini aleşi.
Multum, non multa - Mult, nu multe (În sensul de: "Mai bine puţin şi bun, decât mult şi prost").
Mutatis mutandis - Schimbând ce este de schimbat.
"Nullus est liber tam malus ut non aliqua parte prosit"-"Nicio carte nu este atat de rea,incat sa nu foloseasca la nimic'/Plinius Junior-Epistulae
"Non scholae sed vitae discimus"-"Nu invatam pentru scoala,ci pentru viata"
"Scire volunt omnes,studio incumbere pauci"-"Toti vor sa stie,putini vor sa se adnceasca in studii"
'Vita sine literis mors este"-"Viata fara invatatura este moarte"
"Ne discere cessa"-"Nu inceta sa inveti"
"Homo doctus in se semper divitias habet"-"Omul invatat are intotdeauna averea cu el"
NIHIL SINE DEO!
=D>
"Amor gignit amorem"-"Dragostea atrage dragoste"
Radu Gabrian, Mediator
Daca este vorba de dragoste atunci aceasta este favorita mea:“Si vis amari,ama!” -Seneca (Daca vrei sa fii iubit , iubeste!)
"Caritate enim benevolentiaque sublata,omnis e vita sublata iucunditas"-"Daca inlaturi iubia si gingasia,dispare tot farmecul vietii"/Cicero- De amicitia
"Felix qui,quod amat,defendere fortiter audet"-"Fericit este cel care poate sa-si apere cu curaj ceea ce iubeste"/Ovidius-Amores 2,5,9
Radu Gabrian, Mediator