Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Primesc hotararea prin posta de la Curtea de Apel?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Primesc hotararea prin posta de la Curtea de Apel?

Am dat Casa de Pensii in judecata ,am castigat ,am primit acasa prin posta faptul ca am castigat la judecatorie ! Mai tarziu ei au facut apel iar atunci avocata mi-a cerut hotararea primita prin posta de la judecatorie ca s-o trimita la Curtea de Apel impreuna cu intampinarea (asta mi-a cerut avocatul)
Nu m-am prezentat la apel dar pe net am vazut ca am castigat ! Apelul a avut loc pe data de 10.09.2015 si nici pana-n ziua de azi nu mi-a ajuns nimic acasa !
Nu-mi vine hotararea prin posta?EU cu ce fac dovada la Casa de Pensii pentru recalculare?
As avea mare nevoie de ajutor din partea dvs,eu nu mai am nici hotararea de la Judecatorie,si niciun act de la Curtea de Apel,deci,ce sa fac,sa merg acolo si sa le spun ca am castigat contra lor si sa-mi faca o relcalculare?
Mihaitzu, utilizator
Buna seara,
Va sfatuiesc sa va adresati Curtii de apel sa vedeti daca s-a motivat decizia.
Dupa ce va fi motivata decizia si dosarul retrimis la Tribunalul unde s-a judecat fondul, mergeti la arhiva, formulati o cerere de xerografiere a sentintei si deciziei. Mergeti si platiti doua taxe a 5 lei pentru legalizarea celor doua, formulati cerere de legalizare si depuneti-le la registratura tribunalului.
Pentru a evita pierderile de timp si nervii va sfatuiesc sa va adresati avocatului care v-a sustinut cauza si, contra unui onorariu, va va face el toate acestea.

ATENTIE, instanta initiala a fost TRIBUNALUL nu JUDECATORIA!
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Multumesc frumos pentru ca v-ati alocat din timpul dvs sa-mi raspundeti !
Bunica mea(ca de ea este vorba) a facut doar ce i s-a cerut din partea avocatei ! Astazi am sunat avocata si mi-a spus "daaa,ati castigat" (cred ca trebuia sa faca asta a 2 a zi dupa hotarare, si sa ma sune dansa,nu tot noi ca de asta o platim)
I-am spus ca stiam asta dar ca nu am primit nimic de la Curtea de Apel si mi-a raspuns foarte degajata sa o sun luni pentru a-mi inapoia dosarul cu hotararea de la Judecatorie si nu mai stiu ce ,cum ca ar veni de la Curtea de Apel ...Exact ce ati mentionat dvs mai sus !