avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 386 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Taxa deconectare energie electrica, la rezilierea ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Taxa deconectare energie electrica, la rezilierea contractului

Buna ziua,

Am nevoie de o parere juridica in urmatoarea problema :
In iulie 2014 am incheiat contractul de inchiriere pentru o casa de la stat.
Automat am mers sa inchid si contractele la utilitati.
In august 2015 am fost sunata de o firma de recuperatori pentru niste facturi restante emise de furnizorul de energie.
Furnizorul de energie electrica emisese mai multe facturi :
- o factura de 45 ron pe baza unui index estimativ in septemberie 2014, suma fiind mult peste indexul real.
- o alta factura in mai 2015 pentru a taxa de deconectare in valoare de 153 ron

Am depus reclamatii la furnizor si mi-au anulate facturile cu consumul estimativ dar sustin in continuare ca trebuie sa platesc factura pentru deconectare.

Exista vreun temei legal pentru a contesta si aceasta factura de deconectare?
Mi se pare aberant sa platesc o factura de deconectare pentru ca am reziliat complet contractul, si cu atat mai mult cu cat aceasta factura mi-a fost emisa dupa 10 luni de la inchiderea contractului cu furnizorul.

Multumesc anticipat.

Alte discuții în legătură

Factură aberantă de energie electrică bazată pe introducerea ... raduliviu raduliviu Factură aberantă de energie electrică bazată pe introducerea greșită de index în sistem Bună seara, voi încerca să descriu pe scurt ... (vezi toată discuția)
Facturi utilitati persoane decedate boris90 boris90 Salut Caut un raspuns pentru urmatoarea situatie In 2002 bunicul a decedat iar casa de vacanta a fost vizitata ocazionl de unul dintre fii care a si ... (vezi toată discuția)
Factura utilitati (energie electrica) ContSters22096 ContSters22096 in martie 2014 SC A inchiriaza de la SC B un imobil, preluand contractul de inchiriere existent anterior intre SC A1 si SC B. In contractul de inchiriere se ... (vezi toată discuția)