avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot iesi la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot iesi la pensie?

Buna ziua
Vin cu rugamintea de a ma lamuri cind pot iesi la pensie ,
F,23.11.1957
28 ani lucrati din care 8ani gr,2
multumesc
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 23:26, 6 Noiembrie 2015
Limita de varsta la 60 de ani si 11 luni(23/10/2018).
Lamuriti datele postate in urmatoarele topicuri:

Aici,aveti 26 de ani de stagiu din care 13 in grupa II:

www.avocatnet.ro/content/for...

Aici,o colega are 28 de ani de stagiu din care 16 in grupa II.


www.avocatnet.ro/content/for...


Aici sunteti deja pensionara cu alt stagiu de cotizare:

www.avocatnet.ro/content/for...


Aici aveti 35 de ani de stagiu,din care 12 in grupa II.



Intervenţie moderator


Vă rog să continuaţi subiectele începute folosind butonul "răspunde", nu deschizând discuţii noi. Răspunsul depinde de toate datele dvs.
Mulţumesc anticipat!

Gabriela Pintea


heidrun a scris:
Pentru cei 8ani grupa a 2 -a cu cit se reduce?
multumesc



freeelis a răspuns:
Reducerea vârstei standard de pensionare, in speta, va fi de 1,5 ani.



Carp Mircea a răspuns:
Pentru a beneficia de reducerea cu 1 an si 6 luni a varstei standard de pensionare trebuie sa indepliniti conditia de stagiu complet de 30 de ani si 11 luni.
Aveti 30 de ani de stagiu.
am 32 ani lucrati din care 12 grupaa 2-a
Rog moderatorii sa stearga acest topic pe motiv ca persoana in cauza schimba datelre la fiecare postare.

Alte discuții în legătură

Majorarea pensiei pentru limita de varsta ContSters377479 ContSters377479 în ianuarie 2019 am dreptul la pensie de limită de vârstă. am 11ani si 3luni în grupa II lucrați.vă rog frumos dacă pot iesi la pensie cu reducere de ... (vezi toată discuția)
Pensionare pe caz de boala dumitruciornei dumitruciornei buna ziua , am 56 de ani si de aproximativ 10-15 ani sufar de hipertensiune arteriala si diabet tip 2 . incepind din acest an am fost diagnosticat cu ... (vezi toată discuția)
Data iesirii la pensie ionicabotezatu ionicabotezatu Am 56 ani, 30 ani in grupa a doua de munca si 37 ani vechime in munca. Cand (la ce data) pot (am dreptul) sa ies la pensie? (vezi toată discuția)