avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... abuzul administratorului de bloc,bani incasati si ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

abuzul administratorului de bloc,bani incasati si nedepusi la furnizori

Buna.Locuies intr-in bloc din Bucuresti ,in care apa calda,caldura si gazele sunt sistate de mai multa vreme.Am mers l;a furnizori si am cerut extrase de cont,am adunat d la locatari chitante,in vederea aflarii incasarilor.S a dovedit ca incasari sunt,dar banii nu se depun decat partial.Evorba de supe enorme.Se fac abuzuri de 30 de ani,dar nimeni ,pana in prezent nu a facut demersuri legale in vederea rezolvarii problemelor.sunt multi batrani in acest bloc si se abuzeaza de nestiinta acestora sau de neputiinta.Ingheata in apartamente cu chitantele in maini achitate.VA ROG ,DACA MA POATE INDRUMA CINEVA,CE DEMERSURI SA FAC SI UNDE SA MA ADRESEZ.VA MULTUMESC
Ultima modificare: Luni, 2 Noiembrie 2015
1193, utilizator
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 18:03, 2 Noiembrie 2015
La nivelul imobilului de locuit in comun exista infiintata asociatie de proprietari?
Reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este presedintele de asociatie care detine autoritatea si competenta sa reprezinte si sa apere interesele asociatiei si ale membrilor proprietari-inclusiv in instanta de judecata
S a dovedit ca incasari sunt,dar banii nu se depun decat partial
Se fac abuzuri de 30 de ani,

Nu aveti comitet execuiv,cenzor?
Pe parcursul celor 30 de ani locatarii nu au sesizat,nu au facut fronu comun sa se intereseze de ce nu beneficiaza de utilitati=apa,gaze,de vreme ce isi achita cotele individuale de intretinere ?
Sesizati oficial presedintele de asociatie,solicitati analiza responsabila
Eventual sensibilizati locatarii astfel incat prin participarea a minimum 20 % dintre acestia sa convocati adunare generala in cadrul careia sa analizati responsabil situatia,sa se dispuna verificarea activitatii administratorului,eventual dispunerea de masuri impotriva acestuia
Daca la nivelul blocului nu se solutioneaza,sesizati oficial serviciul specializat din primarie

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Presedinte bloc delegare atributii catali123456 catali123456 Avem un presedinte de bloc care lucreaza in strainatate, vine foarte rar in tara: o data, de cel mult doua ori pe an, cel putin asa sustine, dar noi nu prea ... (vezi toată discuția)
Probleme administrație de bloc Ama0606 Ama0606 Buna seara. Va rog sa ma ajutați in legătura cu o problema ce tine de administrația blocului. La subsolul blocului in care locuiesc, avem o defecțiune la ... (vezi toată discuția)
Acord de debranșare - probleme cu conducerea asociației de proprietari Madalin007 Madalin007 Bună seara.Madalin Ciuca este numele meu si locuiesc intr-un bloc cu 10 etaje si sase scari situat in sectorul 4 .Apartamentul se afla la etajul 9 din 10.iar ... (vezi toată discuția)