Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Probleme administrație de bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Probleme administrație de bloc

Buna seara. Va rog sa ma ajutați in legătura cu o problema ce tine de administrația blocului. La subsolul blocului in care locuiesc, avem o defecțiune la țeava/ coturi apa calda, defecțiune ce afectează trei scări. Ca urmare a acestui fapt, administratora a închis robinetul de la subsol pentru a se evita pierderile de apa si de o luna, o parte din locatari nu avem apa calda. Spun ca "o parte", pentru ca sunt si locatari racordați la gaz. Dna administrator invoca scuze diferite cum ca: 1. avem datornici in bloc si nu are fonduri pentru a plăti firma de reparații, 2. reparația revine doar celor rămași neracordati la gaz, 3. au fost doua firme si ca au refuzat reparația pe motiv ca este mizerie la beci... Va rog sa-mi Spune-ți, in calitate de locatar, fara datorii la întreținere si fara apa calda, ce pot face? (În afara de dus cu ligheanul in continuare) Si as mai dori sa stiu daca cele trei scuze ale administratorei sunt si legale, dar mai ales oprirea apei de atâta timp. Din discuția cu doamna administrator, inteleg ca nici nu are de gand sa se agite prea tare pt remediere si ma îndeamnă sa ma racordez la gaz sau sa imi cumpăr încălzitor :((
Nu cred ca imediat aveti altceva de facut decat ati facut si pana acum.

La dv. in bloc nu administratorul este problema, ci organizarea asociatiei de catre proprietarii insisi.

1. Trebuie sa aveti un comitet executiv care sa decida ce lucrari se fac, cu ce firma, sa negocieze conditiile lucrarii. Administratorul monitorizeaza lucrarea si plateste in conditiile stabilite prin contract.
2 In acel bloc trebuie mai inainte de toate facuta curatenia la subsol. Asta se decide tot de comitet. Exista firme care fac aceasta curatenie.
3. In acea asociatie comitetul decide infiintarea unui fond de reparatii, alimentat lunar care sa ofere la momentul necesar banii pentru orice reparatie urgenta sau pentru intretinerea sau modernizarea proprietatii comune.
4. Contributia la fondul de reparatii se face de catre toti proprietarii in functie de cota-parte indiviza, adica in functie de suprafata apartamentului.

Conducta de apa calda este reparata pe banii tuturor proprietarilor pentru ca fiecare are in acea conducta o cota-parte indiviza de proprietate. O data cu renuntarea la folosirea apei calde NU a renuntat si la proprietatea pe acea cota-parte de conducta. Se repara proprietatea, nu folosinta care azi e, maine poate sa nu mai fie sau invers, dar proprietatea ramane.

Deci organizati-va, alegeti-va comitet si presedinte care sa curete blocul, sa infiinteze fond de reparatii, sa monitorizeze alimentarea lui, sa decida in numele proprietarilor, ca reprezentanti ai lor, cu cine repara, intretine, modernizeaza proprietatea comuna.
Administratorul numai executa ce decide comitetul executiv, presedintele asociatiei.
1-Obligatia asigurarii intretinerii ,reparatiilor si bunei functionari a partii comune de constructii si instalatii din imobilul de locuit in comun apartine in exclusivitate asociatiei de proprietari
Asociatia de proprietari este reprezentata prin reprezentanti legali,presedinte,comitet executiv care detin competenta sa decida,sa dispuna masurile necesare asigurarii bunei functionari a partii comune
Administratorul de imobil este angajatul asociatiei de proprietari cu limita de competenta de executie hotarari dispuse de adunarea generala,decizii ale presedintelui si ale comitetului executiv
2-
reparația revine doar celor rămași neracordati la gaz,

Eronat !
Repartizarea c/v costuri parti comune se face tuturor proprietarilor inclusiv acelora care au inteles sa se debranseze de la sistemul centralizat de alimentare utilitati
3-Aspectul ca in subsolul tehnic este "mizerie" demonstreaza lipsa de interes din partea comitetului executiv de a asigura curatenia partii comune,siguranta si igiena locatarilor
In speta dv "mizeria din beci "atesta dezinteresul reprezentantilor asociatiei de proprietari pentru curatenia partii comune
Chiar daca nu exista fonduri,presedintele de asociatie ar fi putut rezolva rapid problema fie dispunand realizarea curateniei subsolului de catre locatari sau angajarea unei persoane
4-
ma îndeamnă sa ma racordez la gaz sau sa imi cumpăr încălzitor

Raspunsul administratorului frizeaza bunul simt
In situatia cu care va confruntati in bloc,dv tot prezentati punctul de vedere al administratorului,dar presedinte .comitet executiv nu exista ?
Teoretic ar trebui sa sesizati oficial presedintele de asociatie sa dispuna masurile necesare solutionarii problemelor existente la nivelul imobilului de locuit in comun
Daca la nivelul imobilului aveti presedinte si comitet executiv care nu se implica in activitatea curenta pentru asigurarea bunei functionari a partii comune,sensibilizati si restul proprietarilor care se afla in aceiasi situatie cu dv si inlocuiti actuala conducere a asociatiei cu locatari responsabili care sa exercite cu respect si cu buna credinta obligatiile functiilor asumate