Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Presedinte bloc delegare atributii
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Presedinte bloc delegare atributii

Avem un presedinte de bloc care lucreaza in strainatate, vine foarte rar in tara: o data, de cel mult doua ori pe an, cel putin asa sustine, dar noi nu prea l-am vazut la fata in ultimii doi ani. Poate legal sa fie presedinte in timp ce lucreaza in alta tara?
Alegeerea reprezentantilor asociatiei de proprietari reprezinta atributul participantilor la adunarea generala
In conditiile in care afirmati ca nu ati vazut presedintele de asociatie de proprietari in ultimii doi ani,firesc se pune intrebarea cine este reprezentantul legal al asociatiei de proprietari care este factorul decizional in asociatia dv de proprietari?
Daca aveti presedinte de asociatie,asigurati acestuia indemnizatie lunara,chiar daca
nu l-ati vazut la fata in ultimii doi ani
?
Este in interesul proprietarilor sa fie reprezentati si aparati de catre reprezentant legal =presedinte de asociatie care sa fie permanent prezent in condominiu,sa fie la curent cu problemele cu care se confrunta locatarii,situatia administrativa a asociatiei de proprietari,necesitati de administrare si reparatii periodice parti comune imobil de locuit in comun
In conditiile mentionate,aveti dreptul sa convocati adunare generala,fie de catre comitetul executiv ,fie de minimum 20% dintre membrii proprietari sa supuneti discutiei alegerea de presedinte de asociatie care sa fie activ in activitatea si viata de zi cu zi a asociatiei de proprietari
Am cerut explicatii, dar nu mi s-au dat, pe motiv ca nu am dreptul la asa ceva. Normal ca are indemnizatie lunara. Exista un vicepresedinte, care i-ar tine locul, dar din ce-am citit in lege presedintele nu-si poate delega atributiile mai mult de 90 de zile pe an. oricum de problemele curente blocului se ocupa cenzorul. Cand am intrebat presedintele de ce, mi-a spus ca nu are cine. Nu prea am cum sa convoc o adunare generala, in comitetul executiv sunt doar vicepresedintele care nu face nimic pana nu suna presedintele si o doamna in varsta care sustine ca ea e acolo doar de forma, intrucat nu a vrut altcineva, Restul proprietarilor nu se baga, chiar daca sunt si ei nemultumiti de situatie.
atat timp cat proprietarii sunt dezinteresati sa se implice efectiv in activitatea si viata de zi cu zi a asociatiei de proprietari,va veti confrunta cu situatia anormala sa fiti condusi prin telefon de un presedinte aflat la distanta
Solutia este sa sensibilizati locatarii,sa detaliati ce prevede dispozitia in vigoare si concret care este situatia la nivelul imobilului de locuit in comun
In conditiile in care presedintele de asociatie ales este plecat in strainatate,nu l-ati vazut la fata de doi ani de zile,nu se implica in acivitatea asociatiaei de proprietari este de neinteles cum locatarii accepta sa plateasca lunar o indemnizatie pentru o prestatie inexistenta
Daca nu puteti sensibiliza locatarii sa solicite alegere presedinte de asociatie,sesizati oficial serviciul de sprijinire si indrumare asociatii de proprietari din primarie care poate dispune inclusiv convocarea de adunare generala
oricum de problemele curente blocului se ocupa cenzorul.

Inclusiv aspectul ca de problemele curente ale blocului se ocupa cenzorul reprezinta incalcarea dispozitiilor in domeniu,deoarece cenzorul/comisia de cenzori detin responsabilitatea stricta de a verifica si viza pentru legalitate,
lunar si ori de cate ori este nevoie documentele asociatiei de proprietari
Cenzorul detine responsabilitatea de control a documentelor asociatiei de proprietari nu de executie administrare= parte comuna condominiu-atribut care intra in responsabilitatea exclusiva a administratorului de imobil care primeste indemnizatie lunara