Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calculul varstei de pensionare pentru grupa a 2-a de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calculul varstei de pensionare pentru grupa a 2-a de munca

Ce vechime este necesara pentru a beneficia de pensie anticipata pentru o persoana (femeie) care a lucrat 16 ani, 11 luni si 9 zile in grupa a 2-a de munca, 6 ani fara grupa si 3 ani de facultate? varsta actuala: 57 de ani. Multumesc!
Spuneti luna si anul nasterii persoanei in cauza.
iunie 1957
1. Pentru o femeie nascuta in iunie 1957 varsta standard de pensionare este 60 de ani si 9 luni, stagiul complet de cotizare ested e 30 de ani si 9 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 16 ani si 11 luni lucrati in gr. a II-a de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 3 ani si 6 luni (60/9 - 3/6 = 57 de ani si 3 luni;
- se adauga la stagiul de cotizare 4 ani si 2 lui (22/11 + 4/2 = 27 de ani si 1 luna).

3. - Deoarece nu a realizat stagiul complet de cotizare (30 de ani si 9 luni) nu poate beneficia de pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei varstei standard de pensionare (ii mai lipsesc 3 ani si 8 luni).
- Perioada de facultate la zi este asimilata stagiului de cotizare la pensie si se valorifica numai in cazul pensiei pentru limita de varsta ( nu se ia in cacllul stagiului de cotizare pentru reducerea varstei standard de pensionare).

4. - Din aceeasi cauza nu poate beneficia nici de pensia anticipata partiala si nici de pensie anticipata (fara diminuare).
- Pentru pensie anticipata partiala, la 55 de ani si 9 luni, are nevoie de un stagiu de cotizare de 30 de ani si 9 luni.
- Pentru pensie anticipata (fara diminuare) are nevoie de un stagiu de cotizare de 38 de ani si 9 luni.

5. In aceasta situatie poate solicita doar pensie pentru limita de varsta, la 60 de ani si 9 luni, in martie 2018.
Exista vreo reglementare legala care sa permita plata retroactiva a CAS la nivelul salariului minim/mediu pe economie pe o perioada de 3 ani, perioada in care persoana respectiva a lucrat in strainatate(Italia, Franta), dar fara contract de munca, astfel incat sa se poata lua in calculul vechimii in vederea incadrarii la pensie anticipata? Daca da, unde si cum se poate efectua? Multumesc!
Nu se poate plati retroactiv CAS.
Doar pentru viitor.