Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot iesi la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot iesi la pensie?

Femeie nascut in 21 10 1957 36ani de munca din care 14ani grupa2.Cand ies la pensie anticipat sau la limita de varsta?
1. Pentru o femeie nascuta in octombrie 1957 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 11 luni iar stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 11 luni.

2. Pentru cei 14 ani lucrati in gr.a II-a de munca se reduce varsta standard de pensionare cu 3 ani iar la stagiul de cotizare se adauga 3 ani si 6 luni.

3. Asadar varsta standard redusa de pensionare este de 57 de ani si 11 luni iar stagiul de cotizare realizat este de 39 de ani si 6 luni.

4. Puteti solicita:
- pensie de limita de varsta la 57 de ani si11 luni, in septembrie 2015;
- pensie anticipata (fara diminuare) la 55 de ani si 11 luni, in septembrie 2013.