Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Intimidare si amenintare cu moartea
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Intimidare si amenintare cu moartea

Buna ziua,

In cazul unui concubinaj ce dureaza de 17 ani :

- ce cale legala ar exista pentru:
a) evacuarea concubinului din apartamentul proprietate personala (apartament achzitionat de concubina dinaintea inceperii relatiei cu acesta)
b) ca concubinul sa nu aiba vreun drept financiar in urma vanzarii imobilului

- ce repercursiuni ar avea asupra concubinului, o plangere facuta de concubina la politie pentru intimidare si amenintare cu moartea

Multumesc anticipat!!
cererea pt evacuare in instanta.
oricum nu are drept la banii obtinuti din vanzare.
poate vinde intai daca asta vrea si cumparatorul sa il evacueze.
o plangere penala probabil cxa nu ar duce la niciun rezultat, poate o amenda.
Nu stim al cui e imobilul, cum a fost cumparat, din banii cui, ce imbunatatiri s-au facut si din banmii si munca cui, asa incat ne e dificil sa raspundem.
Pe langa cererea pentru evacuare adresata instantei civile, v-as recomanda sa depuneti si plangere penala pentru amenintare, cand o sa afle de actiunea de evacuare, cu siguranta o sa devina mai agresiv.
Aveti martori care sa confirme faptul ca sunteti amenintata?

Imobilul este proprietatea personala a concubinei, intrucat a fost achizitionat cu cash inainte de inceperea acestui relatii.
Din momentul inceperii relatiei, au contribuit amandoi la cheltuielile si imbunatatirile aduse apartamentului, concubinul fiind luat in spatiu.
Singurii martori sunt cei din familia concubinei (respectiv mama si fica), aceste amenintari avand loc doar in casa.
Mergeti pe un ordin de protectie.