Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Declaratie CAS
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Declaratie CAS

Am si eu o intrebare, daca ma poate si pe mine ajuta cineva cu formula de calcul a contributiei pentru FNUASS (de 0.85%). daca angajatul are si concediu medical suportat de FAAMBP si din FNUASS contributia pentru FNUASS cum se calculeaza? Hm ... sper ca am fost cat de cat explicita..sunt la inceput de drum, sper sa ma intelegeti.
Va multumesc frumos
Contributia 0.85% platita de angajator se calculeaza la fondul de salarii (nu intra indemnizatia de CM suportata din FNUASS si FAAMBP, numai cea suportata de societate)

In cazul accidentelor de munca sau bolilor profesionale suportate de FAAMBP se calculeaza o contributie de 0,85% aplicata acestor sume care se deduce din FAAMBP (la fel ca si contributia la CASS) si se declara separat in decl 102 la pozitia 14.(422)

ATENTIE! contributia se suporta din FAAMBP la fel ca si indemnizatia de CM