Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Accident de munca
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Accident de munca

Buna ziua !
Cum se plateste un accident de munca ? Stiu ca exista acel fond special la care se contribuie in fiecare luna - dar n am mai avut pana acum de a face si nu stiu cum se procedeaza efectiv.
Multumesc
E destul de complicat la calcul.
Pana nu aveti avizul ITM ca este accident de munca, certificatele medicale cu cod 03 se platesc ca si cum ar fi cod 01, urmand ca ulterior sa refaceti toate calculele si declaratiile, dupa caz.
Baza de calcul este ca la boala obisnuita (veniturile din cele 6 luni anterioare).

ACCIDENT DE MUNCA -cod 03
- plata cu 80%
- plata cu 100 % - daca exista Urgenta medico-legala

- Brut realizat (aferent orelor lucrate ) +
- Concediu medical (CM ) suportat de unitate – 5 zile CM boala obisnuita
- – 3 zile CM acid.munca
- _________________________________________________________
- = Fd.salarii = ct.641 +
- CM suportat din FNUASS = ct. 423 +
- CM suportat din FAAMBP = ct. 423
- __________________________________________________________
- = Total BRUT

A. CONTRIBUTII SALARIAT

1. CAS 10,50%
- Baza = Total brut - (CM unitate +CM din FNUASS + CM din FAAMBP )
- Baza pt. CM obisnuit = Sal.mediu * 35% * Nr. Zile CM / Nr.zile Lucratoare
- Baza pt. CM acid.munca - nu se calculeaza

2. Somaj 0,50%
- Baza = Total brut - ( CM din FNUASS + CM din FAAMBP )

3. CASS 5,50%
- Baza = Total brut - (CM unitate +CM fnuass + CM faambp )
- Baza pt. CM obisnuit = nu se calculeaza
- Baza pt. CM acid.munca: - pt.CM de unitate : indemniz. CM unitate *5,50%
421 = 4314
- pt. CM din FAAMBP = Indemniz. CM din FAAMBP * 5.5%
4311.2 = 4314

B. CONTRIBUTII UNITATE

1. CAS 20,80%
- Baza = Total brut - (CM unitate +CM din FNUASS + CM din FAAMBP )
- Baza pt. CM obisnuit = Sal.mediu * 35% * Nr. Zile CM / Nr.zile Lucratoare
- Baza pt. CM acid.munca - nu se calculeaza

2. FAAMBP
- Baza = Total brut - (CM unitate +CM din FNUASS + CM din FAAMBP )
- Baza pt. CM obisnuit = Sal.min * Nr. Zile CM / Nr.zile Lucratoare
- Baza pt. CM acid.munca - nu se calculeaza

3. Somaj 0,50%
- Baza = Total brut - ( CM din FNUASS + CM din FAAMBP )

4. Fd.garantare 0,25%
- Baza = Total brut - ( CM din FNUASS + CM din FAAMBP )

5. CASS 5,20%
- Baza = Total brut - (CM din FNUASS + CM din FAAMBP )

6. FNUASS 0,85%
- Baza = Total brut - (CM din FNUASS + CM din FAAMBP )
- Baza pt. CM acid.munca din FAAMBP = indemniz.CM din FAAMBP *0,85%
4311.2 = 4313.2