Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Concediu medical COD 03
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Concediu medical COD 03

Buna ziua,

Am avut un accident de munca in unitate pentru care s-au eliberat 2 concedii medicale :
1. cod 03 17.07.2014-25.07.2014 cu cod de urgenta medico-chirurgicala ( 100% )
2. cod 03 26.07.2014-31.07.2014 fara cod urgenta ( 80 % )
Nu am mai avut astfel de situatii si nu stiu cum sa inregistrez aceste certificate ! Mentionez ca inca nu am avizul casei de pensii !

Multumesc anticipat pentru raspunsuri !
Daca nu aveti avizul casei de pensii, trebuie sa platiti certificatele ca si cum ar fi boli obisnuite, iar dupa primirea avizului veti face recalculari si declaratii rectificative, daca este cazul.
Incercati totusi sa obtineti cat de repede avizul.
Deci, primul certificat il platiti ca initial cu cod 06, al doilea cu cod 01.

Calculele corecte se fac astfel:

Concediul medical (CM ) suportat de unitate = primele 5 zile la boala obisnuita
= primele 3 zile la accident de munca

CONTRIBUTII SALARIAT

1 . CAS 10,50%
- Baza = Total brut - (CM unitate +CM din FNUASS + CM din FAAMBP )
- Baza pt. CM obisnuit = Sal.mediu * 35% * Nr. Zile CM / Nr.zile Lucratoare
- Baza pt. CM acid.munca - nu se calculeaza

2 .Somaj 0,50%
- Baza = Total brut - ( CM din FNUASS + CM din FAAMBP )

3 . CASS 5,50%
- Baza = Total brut - (CM unitate +CM fnuass + CM faambp )
- Baza pt. CM obisnuit = nu se calculeaza
- Baza pt. CM acid.munca : - pt.CM de unitate : indemniz. CM unitate *5,50%

CONTRIBUTII UNITATE

1 . CAS 20,80%
- Baza = Total brut - (CM unitate +CM din FNUASS + CM din FAAMBP )
- Baza pt. CM obisnuit = Sal.mediu * 35% * Nr. Zile CM / Nr.zile Lucratoare
- Baza pt. CM acid.munca - nu se calculeaza

2 . FAAMBP
- Baza = Total brut - (CM unitate +CM din FNUASS + CM din FAAMBP )
- Baza pt. CM obisnuit = Sal.min * Nr. Zile CM / Nr.zile Lucratoare
- Baza pt. CM acid.munca - nu se calculeaza

3 .Somaj 0,50%
- Baza = Total brut - ( CM din FNUASS + CM din FAAMBP )

4 Fd.garantare 0,25%
- Baza = Total brut - ( CM din FNUASS + CM din FAAMBP )

5 . CASS 5,20%
- Baza = Total brut - (CM din FNUASS + CM din FAAMBP )

6 . FNUASS 0,85%
- Baza = Total brut - (CM din FNUASS + CM din FAAMBP )
- Baza pt. CM acid.munca din FAAMBP = : indemniz.CM din FAAMBP *0,85%

Multumesc !!!