avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 633 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort fara acordul partilor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort fara acordul partilor

Doresc sa cunosc daca se poate,si cam cat ar dura(ca timp),pronuntarea sentintei de divort fara acordul partilor.Parata - sotia - nu este de acord cu divortul,dar eu sunt hotarat sa nu ma mai impac si nici sa mai revin la domiciliul conjugal,pe care l-am parasit in urma cu doua saptamani.
Mentionez urmatoarele: - eu sunt reclamantul (paratul nu este de acord cu desfacerea casatoriei),
- in urma casatoriei au rezultat 2 copii minori (amandoi avand sub 10 ani),
- sunt de acord cu pastrarea numelui obtinut in urma casatoriei(daca paratul va dori acest lucru),cei 2 minori sa-i fie incredintati paratului (in cazul de fata mamei),nu doresc partaj (ii las totul - pentru ca cei 2 copii sa creasca cum trebuie).
''Legat de faptul ca nu doresc dreptul de proprietate se poate mentiona - prin hotarare judeec. sau la notar - ca parata nu poate vinde proprietatea pana cand cel mai mic copil nu va implinii varsta de 25 ani ?'
Am luat aceasta decizie ,de a divorta,in urma foarte,foarte multor luni de gandire si incercare de a crea o atmosfera destinsa - amandoi,atat eu ,cat si parata nu ne mai putem suporta prezenta unul -celuilalt,ne aducem jugniri, evitam sa ne mai intalnim(incercand sa plecam la servici sau sa venim cat mai tarziu),nu mai vorbim despre relatii intime,care in ultimii 2 ani,le pot numara pe degetele de la maini.,etc.
Multumesc!
"Nimeni nu cunoaste dinainte primejdiile"-"Sua quisque pericula nescit"/Lucanus

Un termen realist ar fi de cca.3-4 luni,avand in vedere numarul de cauze aflate pe rolul instanteleor,pozitia sotiei,dar si probatoriile care trebuiesc administrate(acte,martori,ancheta sociala).Totusi pot interveni si probleme care sa "dilate" acest termen.
Daca totusi ati ajunge la o intelegere ,o solutionare pe cale amiabila a problemelor dvs.ar fi de natura sa scurteze serios termenele.
Orice estimare a termenului de solutionare al procesului de divort trebuie sa tina cont de atitudinea pe care o va avea parata(sotia dvs actuala)...fiindca daca ea nu este de acord cu divortul poate tergiversa procesul si va dura ...insa nu cred ca poate dura mai mult de 6 luni cu orice tergiversare! Practic dvs renuntati la tot! Nu uitati insa sa solicitati instantei sa va dea dreptul de vizitare a copiilor si sa stabiliti programul de vizitare! Ar fi pacat ca tocmai ei sa sufere!B-)
Casatoria se considera desfactuta atunci cand hotararea de divort ramane definitiva si irevocabila. Daca parata nu este de acord cu divortul si tinand cont de fpatul ca hotararea de divort este supusa apelului si recursului, de care cu siguranta aceasta se va folosi, un asemenea proces poate dura si 2 ani....
Ar trebui sa vaeti grija ce si cum faceti. Si mai ales ca instanta de judecata se va pronunta si in legatura cu stabilirea unei pensii de intretinere pentru copiii minori.
Daca renuntati la toate bunurile , tot o sa platiti pensia de intretinere stabilita de instanta.
chiar daca sotia dvs nu este de acord, din moment ce dvs ati introduc aceasta actiune in instanta, divortul tot se va pronunta .
avand in vedere ca in cauza sunt si copii minori, procesul va dura cateva luni de zile .
daca copiii au peste 10 ani ei vor fi audiati in camera de consiliu .
in ceea ce priveste partajul, chiar daca dvs renuntati la tot in favoarea sotiei, nu aveti cum sa introduceti o astfel de clauza , in sensul interdictiei dansei de a instraina imobilul in cauza .
dansa va deveni unic proprietar si va putea dispune de imobil cum doreste .

Alte discuții în legătură

Divortul de comun acord fara copii sau partaj alecomsrl alecomsrl Buna ziua. as dori sa stiu daca se poate care este procedura(actele care se depun si unde) la divortul de comun acord fara copii si fara bunuri de impartit si ... (vezi toată discuția)
Divort la batranete dupa 2 ani de casatorie speranta44 speranta44 Cum poate divorta un barbat de 84 de ani de sotia lui cu care s-a casatorit de 2 ani. Mentionez ca sotia nu locuieste cu el, vine de cateva ori pe saptamana ... (vezi toată discuția)
Divort N_&_K_43 N_&_K_43 ....imi poate spune cineva,,cat ne va costa acum un divort daca se face de comun acord?si care sunt taxele ce trebuiesc platite?multumesc :hm: (vezi toată discuția)