Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donatie, nu v/c, cu clauza de abitatie?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donatie, nu v/c, cu clauza de abitatie?

Speta: 1. Tatal doreste sa/i doneze fiicei sale imobilul apartament in care locuieste. De asemenea, doreste sa continue a locui in apartmentul respectiv, pana la data mortii sale. Poate conditiona donatia astfel?
2. Ulterior incheierii donatiei, fiica ii poate face procura tatalui, fost proprietar al apartamentul si actual posesor, prin care sa/l autorizeze a efectua acte de dispozitie in numele si pentru ea? Nu e ilegal, dar e moral?
1.Da, se numeste donatie cu sarcina (obligatia fiicei de ai asigura locuinta in apartamnet pana la deces)
2. Procura va fi speciala si va include exact actul de dispozitie pe care-l poate face tatal.
Mi se pare ciudat ce se doreste, este cumva o simulatie?
Adica in fapt tatal doreste sa apara ca fiind fara acel imobil, dar defapt sa fie realul proprietar si sub pavaza copilului sa poata linistit dispune de bun ca un adevarat proprietar?
Mie personal asa imi cam suna.

Daca se doreste pur si simplu transferul dreptului de proprietate al imobilului(care este prin excelenta un act de dispozitie) de ce nu face c/v cu constituirea unui drept viager de habitatie, iar daca se doreste se poate face o procura speciala prin care poate sa -l vanda daca in conditiile in care fiica sa nu poate fi prezenta.
Va multumesc, Andreia! Mi/ati risipit incertitudinile.
Pentru "gabescu": aveti perfecta dreptate cu toate presupunerile. In ceea ce priveste vanzarea/donatia, eu i/am sugerat/o pe a doua dintr/o singura ratiune: calitatea cumparatorului/donatarului (fiica).
Si, apropo de moralitate, mai am o incertitudine: sotia/mama este in viata, locuieste intr/o alta tara, ca si fiica, de altfel. Fiind vorba despre instrainarea unui imobil, trebuie sa fie prezenta la incheierea contractului de donatie. O poate mandata pe fiica-donatar sa o reprezinte?
Per ansamblu, e buna solutia donatiei?
Ar fi corect ca mama sa faca o procura speciala tatalui pentru a o reprezenta la incheierea contractului de donatie. In cazul donatiei bunul donat devine bun propriu al fiicei (daca este casatorita). In cazul vanzarii cumpararii , apartamaentul devine bun comun al sotilor (fiicei si sotului ei) iar in cazul unui eventual divort pot aparea probleme.
Oricum vanzare-cumpararea intre parinti si copii este prezumata a fi o donatie .