Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Termen de actiune in istanta pe daune morale
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Termen de actiune in istanta pe daune morale

Care este termenul de prescriere pentru actiunea in istanta pe daune morale intr-un conflict de munca ,precizez ca detin doua HJ definitive unde istanta anulat doua decizii de concediere ,abuzive si nelegale emise de aceleasi angajator
In baza careii legii si articol ,multumesc
In codul civil.

Sunt mai multe articole.

Art. 2517

Termenul general de 3 ani

Termenul prescripţiei este de 3 ani, dacă legea nu prevede un alt termen.

Multumesc mult cu respect si consideratie
Mai am o nelamurire unde se baga actiune tot la tribunal ca si contestarea unei decizii de concediere ,sau poti pentru daune sa bagi la judecatorie plingerea ,multumesc