avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Amenda vama gr .og 43/1997
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Amenda vama gr .og 43/1997

Buna seara tuturor,multa sanatate si sarbatori fericite! Cu deosebit respect rog pe toti dintre dvs.care ma pot ajuta in orice fel (un sfat sau un gand bun)sa nu exite sa o faca.Pe scurt,in luna noi.2014 societatea noastra a fost sanctionata contraventional de catre ACI GR, cu amenda in cuantum de 30 000 lei cf.art.61 alin 1 lit p/OG43/1997pt,depasirea pe axa 1 cu o tona,fara posibilitatea de a achita in 48 de ore a jumatate din minim(25 000)Amenda a fost contestata iar primul termen la jud.gr.este in 02.12.2015(declinare competenta teritoriala.......)Intre timp....surpriza!Tot in luna a 11-a (coincidenta stranie sau interventie divina)anul acesta ,societatea noastra primeste un nou proces vb,de contraventie emis de catre ACI GR,pt,absolut aceeasi fapta (depasire pe axa cu o tona),incadrarea juridica a faptei fiind aproape identica cu cazul pr,-vb.contestat(art.61.alin.1.....alta litera b sau c nu mai stiu exact si oricum era aberant neavand nicio legatura........../OG 43/1997),sanctiunea aplicata fiind de doar 300 lei.Specific...300 lei pt.aceeasi fapta pt.care in urma cu un an am fost sanctionati cu 30 000 lei,Ce s-a schimbat???!!!Exceptand bonul de cantar pe care apare viteza de operare(bonul actual,pe 2015),OG 43/1997 PREVEDE POSIBILITATEA ACHITARII A 1/2 DIN CUANTUMUL AMENZII,RESPECTIV SUMA DE 150 LEI!-suma pe care am achitat-o desi camionul(TIR)de 40 to,cantarea doar 28 to,In prima speta camionul tot de 40 to cantarea doar 37,5 to.(cf,bon cantar din care nu reiese viteza de operare)Precizez ca soferul a fost obligat sa intocmeasca un CMR fals pe care cei de la ACI GR,desi ilizibil l-au folosit in probatiune si care ,logic,nu are nicio legatura cu marfa existenta pe camion in momentul controlului.In data de 02.12,2015 are loc audierea acestuia.Pot folosi acest fapt si dc.da,cum?Pot folosi docum.recente din care reiese faptul ca OG 43/1997prevede posibilitatea achitarii a 1/2 din min.amenzii si cu certitudine ni s-a produs o vatamare,sau aceasta OG 43/1997 a suferit modificari in ultimul an??Cu toate acestea fiind spuse si in speranta ca poate undeva,acolo exista un suflet bun si dornic sa ajute si sa faca lumina si dreptate,va doresc tot binele din lume,sarbatori fericite si.....................noi sa fim sanatosi ca belelele curg!Cu gratitudine!

Alte discuții în legătură

Autovehicul inchiriat; amendat pentru depasirea masei maxime admise mbclk11@yahoo.com mbclk11@yahoo.com va rog sa ma ajutati cu un raspuns: e vorba despre un autovehicul apartinand firmei S, care pe timpul cat transporta marfa inchiriat fiind de firma L (cu care ... (vezi toată discuția)
Proces verbal de contraventie emis in lipsa andreeaiuliana andreeaiuliana Buna, Tocmai ce am primit pvcc de la cnadnr in care m-i se spune ca am circulat pe un traseu cu masa pe axa de 9t (fata de 8t admisa) dar, traseul in sine are ... (vezi toată discuția)
Amenda isctr silvana50 silvana50 Buna seara,A fost cineva sanctionat de catre ISCTR pt.depasirea greutatii pe axa?Si dc.da,la ce Lg.,OG sau HG au fost incadrati si care este cuantumul ... (vezi toată discuția)