Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Amenda ISCTR
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Amenda ISCTR

Buna seara,A fost cineva sanctionat de catre ISCTR pt.depasirea greutatii pe axa?Si dc.da,la ce Lg.,OG sau HG au fost incadrati si care este cuantumul amenzii?Multumesc anticipat!
Posibil sa va incadrati aici art.61 alin.1 lit.P din OG 43/1997 : efectuarea de transporturi de marfuri care nu sunt indivizibile, cu depasirea masei totale maxime admise, maselor maxime admise pe axe si/sau dimensiunilor maxime admise prevazute în anexele nr. 2 si 3 la prezenta ordonanta, cu amenda de la 25.000 lei la 35.000 lei;

Dar pe procesul verbal de constatare si sanctionare a contraventie va fi mentionat clar articolul de lege incalcat

Puteti formula plangere contraventionala, in functie de situatia exacta si de imprejurarile existente la momentul sanctionarii