avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Amenda ISCTR
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Amenda ISCTR

Buna seara,A fost cineva sanctionat de catre ISCTR pt.depasirea greutatii pe axa?Si dc.da,la ce Lg.,OG sau HG au fost incadrati si care este cuantumul amenzii?Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Consuela Scarlat , Avocat 11:04, 12 Mai 2015
Posibil sa va incadrati aici art.61 alin.1 lit.P din OG 43/1997 : efectuarea de transporturi de marfuri care nu sunt indivizibile, cu depasirea masei totale maxime admise, maselor maxime admise pe axe si/sau dimensiunilor maxime admise prevazute în anexele nr. 2 si 3 la prezenta ordonanta, cu amenda de la 25.000 lei la 35.000 lei;

Dar pe procesul verbal de constatare si sanctionare a contraventie va fi mentionat clar articolul de lege incalcat

Puteti formula plangere contraventionala, in functie de situatia exacta si de imprejurarile existente la momentul sanctionarii

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

O.g. 43/1997=amenda de 25 000 ron, va rog un sfat Ovidiu_Pospai Ovidiu_Pospai Buna ziua, am primit astazi un plic ce continea ditamai surpriza #-o..amenda de 25000 ron pentru depasirea masei maxim admise pe axe a unei masini de la ... (vezi toată discuția)
Amenda contraventionala ContSters132975 ContSters132975 am primit amenda de la Autoritatea Nationala de Autostrayi si Drumuri Nationale din Romania SA, si nu gasesc in ordonanta 43 din 1997 art. 61 alin 1 lit p, ... (vezi toată discuția)
Proces verbal de contraventie emis in lipsa andreeaiuliana andreeaiuliana Buna, Tocmai ce am primit pvcc de la cnadnr in care m-i se spune ca am circulat pe un traseu cu masa pe axa de 9t (fata de 8t admisa) dar, traseul in sine are ... (vezi toată discuția)