Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita credit bancar cu ipoteca
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita credit bancar cu ipoteca

Buna ziua !
Va rog sa-mi spuneti daca pot invoca prescriptia datoriei la banca daca nu am mai platit un credit cu ipoteca(apartament) in urmatoarele conditii : creditul a fost dat la scadenta in anul 2011 (de atunci nu am mai platit creditul la Vloksb...). In 2013, datoria si ipoteca au fost cesionate, integral , catre o firma de recuperari creante, care nu a initiat procedura de executare silita. In 2015 (acum cateva luni) , datoria si ipoteca au fost cesionate inapoi catre banca.
Mentionez ca nu s-a inceput executarea silita a ipotecii nici de banca nici de firma de recuperare, iar pe salar nu mi s-a pus poprire pt aceasta datorie.
Pentru acțiunile reale imobiliare, termenul de prescripție este de 10 ani.
Poate ma hazardez, dar eu apreciez ca termenul de prescriptie ar fi de 3 ani in cazul mai sus prezentat.

Din punctul meu de vedere nu este vorba de o actiune reala imobiliara, este vorba de un drept de creanta al bancii, drept ce poate fi valorificat in termenul general de prescriptie de 3 ani.

Cu toate acestea, trebuie verificat cu atentie daca nu exista vreun caz de intrerupere a prescriptiei.
Art. 2317 Cod Civil Se prescrie în termen de 10 ani dreptul la acţiune privitor la:

1. drepturile reale care nu sunt declarate prin lege imprescriptibile ori nu sunt supuse altui termen de prescripţie;
Eu tot nu vad care ar fi dreptul real. Poate gresesc.
ipoteca este un drept real asupra imobilelor afectate la plata unei obligaţiuni

Art. 2504 din Codul civil prevede că dreptul la acţiunea ipotecară nu se stinge odată cu stingerea prin prescriptie a dreptului la actiune privind creanţa principală.
IMicro Bucuresti, Consilier juridic