Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... vom mai fi prostiți și în 2016 ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

vom mai fi prostiți și în 2016 ?

legea 284/2010 se va aplica vreodată ?
Daca nu vor adopta un nou act normativ cu privire la salarizarea in sectorul bugetar, atunci probabil ca va fi aplicata in intregime.
în mod normal de la 01 01 2016 ar trebui să se aplice , dar din câte știți până acuma nu sa dat nimic în sensul neaplicării ?
Intr-adevar, asa este ... dar sa vedem ca mai avem ceva timp pana la 01.01.2016.
știu că și anu trecut în 18 dec a apărut oug 83 /2014 în M O

asa sa intamplat si cu salariile profesorilor si dupa ce sa instalat guvernul a amanat legea
sper sa nu se intample,acum depinde de ciolos.

legea 284 e bună dar nu e a lor și nu știu dacă acum o vor putea aplica pt că este un efort f mare ,,,,,,,,,,, Avand in vedere ca prin Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 103/2013 privind salarizarea personalului platit din fonduri publice in anul 2014, precum si alte masuri in domeniul cheltuielilor publice, aprobata cu completari prin Legea nr. 28/2014, cu modificarile si completarile ulterioare, au fost aprobate masurile privind salarizarea in anul 2014 a personalului bugetar, precum si alte masuri fiscal-bugetare cu impact semnificativ de reducere a cheltuielilor publice, care isi inceteaza aplicabilitatea la data de 31 decembrie 2014, tinand cont ca neadoptarea acestor masuri ar genera un impact suplimentar asupra deficitului bugetului general consolidat de 7,9% din produsul intern brut in anul 2015 si de 7,7% din produsul intern brut in anul 2016, afectand in mod semnificativ sustenabilitatea finantelor publice, luarea acestor masuri in regim de urgenta se impune avandu-se in vedere necesitatea adoptarii, in cel mai scurt timp, a legii bugetului de stat si a legii bugetului asigurarilor sociale de stat, conditie sine qua non pentru mentinerea acordurilor cu organismele financiare internationale. in considerarea faptului ca aceste elemente vizeaza interesul general public si constituie situatii de urgenta si extraordinare a caror reglementare nu poate fi amanita ,,,,,,,,,,,,,,bănuiesc că vor motiva tot așa ,mai ales că între timp salariul minim sa mărit

Cornel Vasile, Consilier juridic
Legea deja a intrat in vigoare cea cu majorarile de salariu , prin urmare Guvernul nu prea mai are ce face.