Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Limitele Hotararii AGA ptr SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Limitele Hotararii AGA ptr SRL

Se poate prin hotararea AGA sa fie imputernicita o persoana dinafara SRL-ului sa cumpere un teren pentru societate?Multumesc.
Da.
Da, in baza unei procuri speciale data in forma autentica.
Nu mai este necesara procura autentica pentru actele de dispozitie ale societatii, s-a modificat legea.....scrie expres in O.U.G nr.52/2008, art.70 prim. Pe mine ma interesa altceva......daca societatea prin hotararea AGA poate imputernici o persoana care nu face parte din societate sa cumpere un teren in numele societatii?????
Florycel2009 a scris:

Nu mai este necesara procura autentica pentru actele de dispozitie ale societatii, s-a modificat legea.....scrie expres in O.U.G nr.52/2008, art.70 prim. Pe mine ma interesa altceva......daca societatea prin hotararea AGA poate imputernici o persoana care nu face parte din societate sa cumpere un teren in numele societatii?????

Da. Insa... avand in vedere ca actul de vanzare-cumparare al terenului respectiv se incheie in forma autentica, pe cale de consecinta si procura (mandatul) data tertului va trebui sa imbrace forma autentica.
Art. 70 ind. 1 LSC se refera la reprezentantii legali ai societatii (administratori).
Unde scrie expres acest lucru....text de lege, se poate ? insusi art 70 prim este un exemplu clar de un caz in care nu se aplica simetria actelor.