avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 182 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cum se calculeaza varsta de pensionare?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cum se calculeaza varsta de pensionare?

Buna ziua, va rog sa imi spuneti cum se calculeaza varsta de pensionare, ma refer la tebelul din lege de unde tregem concluzia ca la ora actuala femeile pot iesi la pensie la 58 ani si 8 luni...va rog sa imi spuneti daca exista o legatura cu anul nasterii(de exemplu ma pot pensiona doar daca sunt nascut in 1945 cf acelui tabel?)...unde se precizeaza ceva legat de anul nasterii...poate mi-a scapat...va rog un raspuns
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:50, 31 Iulie 2009
Buna ziua,
In anexa nr.9 la ordinul nr.340/2001 pentru aprobarea normelor de aplicare a Legii 19/2000 , cred ca veti gasi ceea ce va intereseaza.
Asa cum v-a spus si dana dgb, veti gasi ceea ce va intereseaza in anexa 9 a Ordinului nr. 340/2001, anexa care cuprinde varstele standard de pensionare si stagiile minime si complete de cotizare in functie de data nasterii, atat pentru femei cat si pentru barbati.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
La 58 de ani si 8 luni ies la pensie, in sept.-nov.2009, femeile nascute in ian.-mar.1951.
~ Conținut șters la cerere ~
Daca ati consultat Ordinul nr. 340/2001, inseamna ca prevederile Legii nr. 19/2000 le cunoasteti foarte bine; si aceasta lege se "opreste" in martie 2015.

Orice intrebare referitoare la Ordinul nr. 340/2001, care a fost adoptat de puterea executiva, va sugerez sa o adresati Ministerului Muncii.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata partial velciu velciu Am mai pus intrebarea asta in interiorul altul subiect. N-am primit raspuns asa ca mai incerc in ca o data. Daca ma poate ajuta cineva as fi ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata mariatoader mariatoader in acest an fac 54 de ani si 34 de ani de munca neintrerupta, pot beneficia de pensie anticipata?care sant conditiile ? cati ani si cata vechime ?pentru ... (vezi toată discuția)
Legea 19/2000 actualizata 1 aprilie 2010 se aplica? cgabriela cgabriela Buna ziua Am o mare dilema, conform Legii 19/2000 actualizata la 1 aprilie 2010, si publicat ain Monitorul Oficial nr.140 din 1 aprilie 2010, ... o persoana, ... (vezi toată discuția)