Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cum se calculeaza varsta de pensionare?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cum se calculeaza varsta de pensionare?

Buna ziua, va rog sa imi spuneti cum se calculeaza varsta de pensionare, ma refer la tebelul din lege de unde tregem concluzia ca la ora actuala femeile pot iesi la pensie la 58 ani si 8 luni...va rog sa imi spuneti daca exista o legatura cu anul nasterii(de exemplu ma pot pensiona doar daca sunt nascut in 1945 cf acelui tabel?)...unde se precizeaza ceva legat de anul nasterii...poate mi-a scapat...va rog un raspuns
Buna ziua,
In anexa nr.9 la ordinul nr.340/2001 pentru aprobarea normelor de aplicare a Legii 19/2000 , cred ca veti gasi ceea ce va intereseaza.
Asa cum v-a spus si dana dgb, veti gasi ceea ce va intereseaza in anexa 9 a Ordinului nr. 340/2001, anexa care cuprinde varstele standard de pensionare si stagiile minime si complete de cotizare in functie de data nasterii, atat pentru femei cat si pentru barbati.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
La 58 de ani si 8 luni ies la pensie, in sept.-nov.2009, femeile nascute in ian.-mar.1951.
~ Conținut șters la cerere ~
Daca ati consultat Ordinul nr. 340/2001, inseamna ca prevederile Legii nr. 19/2000 le cunoasteti foarte bine; si aceasta lege se "opreste" in martie 2015.

Orice intrebare referitoare la Ordinul nr. 340/2001, care a fost adoptat de puterea executiva, va sugerez sa o adresati Ministerului Muncii.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea