avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 438 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Expertiza contabila judiciara
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Expertiza contabila judiciara

Expertul contabil numit de instanta este obligat sa accepte in raportul sau opinia separata a Consilierului parte ( expert contabil)?
Cel mai recent răspuns: Alexandru Georgescu , Contabil 08:53, 23 Decembrie 2015
Daca expertul parte nu este de acord cu concluziile raportului de expertiza intocmit de catre expertul desemnat de catre instanta sa efectueze expertiza contabila judiciara, nu va semna raportul de expertiza alaturi de expertul desemnat si va intocmi un raport separat in care va motiva punctul sau de vedere.
Ambele rapoarte se depun impreuna la dosarul cauzei, cu nr. de inregistrare/ data primit de la arhiva tribunalului.
Multumesc!
gigipopa a scris:

Daca expertul parte nu este de acord cu concluziile raportului de expertiza intocmit de catre expertul desemnat de catre instanta sa efectueze expertiza contabila judiciara, nu va semna raportul de expertiza alaturi de expertul desemnat si va intocmi un raport separat in care va motiva punctul sau de vedere.
Ambele rapoarte se depun impreuna la dosarul cauzei, cu nr. de inregistrare/ data primit de la arhiva tribunalului.


Se intocmeste un singur raport cu opinie separata. Raportul se semneaza obligatoriu de catre toti expertii.
@adema 1980
Ambele variante pot fi utilizate si cea mentionata de mine si cea mentionata de dvs.
Varianta expusa de mine are avantajul ca expertul desemnat nu mai trebuie sa umble dupa semnaturile expertului/ expertilor parte care nu sunt de acord cu concluziile din raportul intocmit de catre expertul desemnat de catre instanta de judecata.
Este de preferat sa completati contul dvs. de utilizator cu date privind experienta dvs. profesionala. Ocupatia - nimic, nu tine loc de experienta profesionala.
D.l Gigi Popa! Ati facut un pas inapoi?! Primul d.voastra raspuns si in opinia mea e cel corect. Cind sint "mai multi experti"( art 336 al 2 CPC se refera la art 330 al 1), adica atunci cind sint mai multi experti NUMITI, " lucrarea trebuie sa cuprinda parerea motivata a fiecaruia". Art 330 al 5 face referire expresa la institutia " consilierului parte", care doar poate sa "formuleze intrebari si observatii si daca e cazul sa intocmeasca un raport separat". Prin urmare, "expertul contabil numit de instanta nu este obligat sa accepte in raportul sau opinia separata a Consilierului parte ( expert contabil)" in nicio situatie. S-ar putea sa interpretez gresit! Dar nu am cunostinta de o norma legala care sa permita "utilizarea celei de a doua variante".
Cu deosebit respect!

Alte discuții în legătură

Semnatre expertiza - expert consilier SorinIo SorinIo Acum ceva timp am fost numit de instanta ca expert contabil intr-o cauza penala. Am facut lucrarea si acum trebuie sa o aduc la cunostinta expertilor ... (vezi toată discuția)
Expertiza extrajudiciara ContSters315143 ContSters315143 Daca refuz o expertiza tehnica extrajudiciara, pentru ca nu mi se pare subiectiva, pot fi totusi de acord cu propunerea expertului (care a facut-o) in ... (vezi toată discuția)
Abtinere/recuzare expert contabil- motive sabinna sabinna Situatia este urmatoarea: Litigiu intre doua firme. Se dispune efectuarea unei expertize contabile. Instanta numeste expertul contabil. Se aproba, de ... (vezi toată discuția)