Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... solicitare ajutor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

solicitare ajutor

Buna ziua!
Locuiesc in apartamentul proprietate al fostei sotii impreuna cu cei 2 copii rezultati din casatorie,care mi-au fost incredintati mie dupa divortul survenit in 2006.Fosta sotie a deschis proces de evacuare in 2007,pe care in prima instanta l-a castigat(s-a dispus evacuarea mea,dar am introdus apel).Ma poate evacua fortat pana la solutionarea cazului?Are vreo sansa daca face plangere impotriva mea cu tulburarea de posesie?MULTUMESC
Posibil sa va evacueze fortat (executare silita) atunci cand hotararea de evacuare va ramane definitiva, insa daca pentru cei doi copii nu exista titlu de evacuare, doar dvs. puteti fi evacuat.
Tulburarea de posesie in ce consta?Locuieste si ea impreuna cu dvs. si copii si ati avut "probleme"?
Intre timp ar trebui sa introduceti in cauza autoritatea tutelara pentru protejarea interesului superior al copiilor sau/si sa formulati o actiune pentru obligarea fostei sotii la efectuarea obligatiei de intretinere in natura in speta la "cedarea folosintei imobilului" pana cand copii implinesc varsta de 18 ani.Nu cunosc amanunte, astfel ca acest sfat este deocamdata ipotetic.
Acum nu stiu daca nu cumva actiunea fostei sotii, mama copiilor dvs. nu poate duce si la decaderea acesteia din drepturile parintesti...sau chiar la materializarea unei infractiuni...avand in vedere ca indirect "prejudiciaza interesul superior al copiilor".
Ma gandesc si la varianta ca poate fosta sotie-mama copiilor doreste reincredintarea acestora si prin aceasta metoda incearca sa va convinga sa acceptati reincredintarea minorilor (banuiesc ca inca mai sunt minori)...
De vreme ce apartamanetul este bun propriu al fostei sotii , aceasta are dreptul de a solicita evacuarea dumneavoastra din imobil. Iar daca nu aveti unde sa locuiti impreuna cu copiii este destul de tragic.
Nu stim daca la desfacerea casatoriei aceasta a solicitat si incredintarea copiilor sau ati cazut la intelegere si a fost de acord ca acestia sa va fie incredintati dumneavoastra.
Stimate Domn,

Pentru a exista infractiunea de tulburare de posesie ar fi trebuit ca fosta dumneavoastra sotie sa se fi aflat in posesia/folosinta bunului la momentul pretinsei tulburari. Dumneavoastra ati spus ca stati in acest apartamanet impreuna cu copiii inca din anul 2006 , si banuiesc ca ati avut, cel putin initial, consimtamantul fostei sotii. Consider ca in cauza nu sunt indeplinite conditiile infractiunii de tulburare de posesie.
Impotriva dumneavoastra s-ar putea lua masura evacuarii doar pe cale civila, ca urmare a cererii sotiei de evacuare. Dupa ramanerea definitiva a hotararii, aceasta va putea fi pusa in executare si dumneavoastra veti putea fi evacuat fortat, daca nu va veti conforma primei somatii.
Pana la ramanerea definitiva a hotararii ramaneti, deocamdata, in posesia apartamentului, dar sfatul meu este sa va ingrijiti de viitorul apropiat, presupunand ca apelul dumneavoastra nu va schimba prima solutie a instantei.
Mult suuces!
Fosta sotie a pierdut procesul de reincredintare,si din ianuarie a inchis sufrageria,in timp ce eu locuiesc in dormitor.Mi-am gasit o prietena si normal ca din cauza spatiului insuficient ma gandesc sa ma mut cu chirie,dar as vrea sa iau frigiderul,masina de spalat,etc(bunuri comune si sa le duc la noul apartament in care ma voi muta).Risc ceva in acest caz?A auzit si ea de acest lucru cu mutatul meu si ca doreste sa se mute cu actualul sot si copilul in apartament si sa schimbe yala de la usa de la intrare,astfel sa nu mai am acces in apartament.Este recomandabil sa las usa inchisa la dormitor chiar daca nu mai stau in casa?In cazul in care nu-mi mai permite accesul in apartament am vreun drept sa cer accesul acolo?
va poate evacua pentru ca este bunul ei.