Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Schimbare yala in timpul procesului de partaj bunuri ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Schimbare yala in timpul procesului de partaj bunuri comune

Buna seara,
Ce as putea sa fac in acest caz , cind fosta sotie in timpul procesului de partaj bunuri comune a schimbat yalele de la usa apartamentului(in care locuim impreuna) pentru care ne judecam in procesul de partaj.
Fosta sotie nu doreste sa-mi dea noile chei de la yalele care le-a schimbat si nu mai am acces in apartament.
Procesul de partaj este acum la tribunal. Judecatoria mi-a atribuit cota majorata si apartamentul in lotul meu , urmand ca eu sa-i platesc sulta.
Va multumesc mult.
Plangere penala in baza art.320 al. 1 teza a II-a c.pen.-tulburarea folosintei locuintei, respectiv pentru impiedicarea dvs. de a folosi locuinta.
Plangerea se depune la parchetul de pe langa judecatoria careia i-ar reveni competenta sa judece cauza in fond sau la organul de cercetare penala, in termen de 2 luni- in cazul dvs de la data savarsirii faptei.
Actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a persoanei vatamate, iar impacarea partilor inlatura raspunderea penala.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Buna ziua,
Va multumesc mult pentru raspuns dar as avea o inrebare.
Cum pot intra in casa fara a deschide actiune penala?
Deoarece aceasta inseamna alt proces pe rol si m-am saturat de procese, as dori sa se termine mai repede totul.Acest proces de partaj dureaza de aproximativ 5 ani(tinand cont ca nu avem copii si avem de partajat un apartament).
Durata mare a acestui proces este din cauza ca am trecut prin Judecatorie si Tribunal iar la Curtea de Apel am fost retrimis din nou la Judecatorie(unde ca si la celelalte instante am avut eu castig de cauza).
Va multumesc.
Daca locuiati acolo dupa parerea mea aveati dreptul de a sparge usa si a intra in propria locuinta.
Acest lucru se putea face atunci pe loc nu dupa prea mult timp...
Trebuia sa consultati de urgenta un avocat in acel moment.

In prezent, va ramane plangerea penala sau o actiune in reintegrare in locuinta pe cale de ordonanta presedintiala.
Unde locuiti acum?

avocat Claudiu Lascoschi
Buna ziua,
Locuiesc in acel apartament.Yalele au fost schimbat cind am fost plecat la munca intr-o deplasare.Cind m-am intors vineri acasa am gasit yalele schimbate,am luat legatura telefonic cu fosta sotie si mi-a spus ca nu imi va da cheile.Azi am facut reclamatie la Politie si luni dimineata , ea este chemata la politie.
Acum stau la parinti.Nu am vrut sa sparg usa vineri si nici azi , pentru a nu face scandal pe scara blocului.
Daca luni, fosta sotie nu se prezinta la politie , as putea sa sparg usa si sa inlocuiesc yalele???
Va multumesc mult.
E bine sa va prezentati si dvs. la politie cand va fi audiata pentru ca politia poate sa medieze conflictul.
In spatele sotiei dvs. se afla probabil un avocat si nu ar strica sa aveti si dvs. un avocat cu acea ocazie.

Daca nu va da cheile si nu aveti unde sa locuiti ce altceva ati putea face decat sa spargeti usa...?
Doar nu o sa dormiti in scara blocului...

In mod legal, sotia trebuia sa aiba o hotarare judecatoreasca de evacuare si nu sa faca un abuz.Aveti drepturi egale in acest moment...doar ca ea le exercita abuziv....
Nu a procedat deloc frumos...

avocat Claudiu Lascoschi