Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Prevedere din Regulamentul Intern
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Prevedere din Regulamentul Intern

Buna ziua,
Vi se pare legala urmatoarea formulare din Regulamentul Intern al unei societati :"Este interzis consumul de alcool inainte si in timpul programului de lucru " ?
Formularea este corecta. Pentru "inainte" se pune amprenta ca un salariat sa nu vina la munca sub influenta bauturilor alcoolice.

Art. 245 C.mun.
(1) Orice salariat interesat poate sesiza angajatorul cu privire la dispoziţiile regulamentului intern, în măsura în care face dovada încălcării unui drept al său.

(2) Controlul legalităţii dispoziţiilor cuprinse în regulamentul intern este de competenţa instanţelor judecătoreşti, care pot fi sesizate în termen de 30 de zile de la data comunicării de către angajator a modului de soluţionare a sesizării formulate potrivit alin. (1).
Atunci nu ar fi fost mai simplu si corect ca prevederea sa fie formulata direct : ""Salariatul nu are voie sa vina la munca sub influenta bauturilor alcoolice." ?
Este o solutie corecta ceea ce spuneti dvs.
Intrebarea mea era, cred eu, relativ simpla, dar o sa o reformulez. Este legal ca angajatorul sa prevada prin regulament ce sa nu fac eu in timpul liber ?
roberto27, utilizator
Nu este corecta abordarea dvs, intrucat prezenta la serviciu sub influenta bauturilor alcoolice poate duce la desfacerea disciplinara a c.i.m. si nu numai.